Gümüşhane ili araç muayene istasyonunda karşılaşılan araç kusurlarının analizi
Analysis of vehicle defects encountered at the vehicle inspection station in Gümüşhane province
  1. Tez No: 954430
  2. Yazar: ERDİ UYGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, Gümüşhane İli Araç Muayene İstasyonu'nda 2014–2023 yılları arasında gerçekleştirilen araç muayeneleri sonucunda tespit edilen araç kusurları analiz edilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler ışığında en sık karşılaşılan kusur türleri, bu kusurların araç türleri ve yaşlarına göre dağılımları ve trafik güvenliği üzerindeki etkileri detaylı şekilde incelenmiştir. Analiz sonucunda, kısa ve uzun huzmeli far ayar hataları, motor ve şanzıman yağ kaçakları, yangın söndürme tüpü eksiklikleri, plaka aydınlatma lambalarının işlevselliği sorunları ve lastik yüzey çatlamaları gibi kusurların sıklıkla karşılaşılan problemler olduğu ortaya çıkmıştır. Bu kusurlar, trafik güvenliği açısından önemli riskler oluşturmakta ve kazalara sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca çevreye zarar verebilecek seviyede egzoz emisyon değerleri de dikkat çekici bulunmuştur. Bu çalışma, hem yerel hem ulusal düzeyde araç bakım bilincinin artırılması ve trafik güvenliğinin sağlanması için veri temelli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the vehicle defects identified as a result of inspections carried out between 2014 and 2023 at the Gümüşhane Province Vehicle Inspection Station were analyzed. In light of the data obtained, the most common types of defects, their distribution according to categories of vehicles and ages, and their impacts on traffic safety were examined in detail. The analysis revealed that defects such as misaligned low and high beam headlights, engine and transmission oil leaks, absence of fire extinguishers, malfunctioning license plate lighting, and surface cracks on tires are frequently encountered issues. These defects pose significant risks to traffic safety and can contribute to accidents. Additionally, deficiencies in exhaust emission measurements, which can harm the environment, were also found to be noteworthy. This study provides data–driven recommendations to improve vehicle maintenance awareness and ensure traffic safety at both local and locally and nationally.