İstanbul'da portikli yapı tipolojisi üzerine bir inceleme
A study on the portique building typology in İstanbul
  1. Tez No: 954442
  2. Yazar: MELİKE VAROL KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR BARKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
İnsanoğlu tarih boyunca gelişen ve değişen ihtiyaçlarını karşılamak için mimarlık üretimine başlamıştır. Tarihin ilk zamanlarından itibaren mimarlık üretimi, farklı yaklaşımlarla mimarlık bilgisini, mimarlık tarihini; düşünsel yönle ve gelişen mimarlık teorisiyle birlikte bilgi birikimi ortaya çıkarmıştır. Bu yüzden, inceleyeceğimiz her türlü mimari ürünü içinde bulunduğu fiziksel ve sosyal çevresiyle, tarihi bağlamıyla bir bütün olarak incelemek gerekmektedir. Bu noktada tipoloji kavramı, mimari üretimlere bir bütün olarak yaklaşır ve karşılaştırma yaparak ilişki kurar. Bu ilişkiler üzerinden ise bütüne dair çıkarımlar yaparak tipolojiyi bir araç olarak kullanır. Çalışma kapsamında İstanbul şehrinin seçilmesi bulunduğu coğrafi konumu sebebiyle kültür, sanat, sanayi ve ticaret merkezi olarak bilinen büyüyen kent özelliğiyle birlikte bir kıyı kenti olmasıdır. İstanbul geçmişten günümüze coğrafi özelliğinden dolayı birçok millete ve kültüre ev sahipliği yapmıştır. Bu çalışmada, İstanbul'un kentsel dokusunda önemli bir yer tutan portikli yapı tipolojisinin mimarlık bağlamındaki yeri ve geçirdiği dönüşümler incelenmiştir. Portikler, yapıların zemin katlarının geri çekilmesiyle oluşan, genellikle sütunlarla desteklenen üstü örtülü yaya yolları olarak tanımlanmaktadır. Bu tür yapılar, kentsel mekanın kamusal ve özel alanlar arasındaki geçişini sağlayan, sosyal etkileşimleri ve yaya akışını destekleyen ara mekanlar olarak öne çıkmaktadır. Portikli yapılar, çalışma kapsamında mimari olarak biçimsel ve işlevsel açıdan irdelenecek karma mekanlar olarak tipoloji içerisinde önemli bir yere sahiptir. İstanbul'da yer alan portikli yapıların fiziksel özellikleri, binalarla olan ilişkileri, kullanım amaçları ve kentsel doku içerisindeki konumlarını sistematik bir şekilde inceleyerek nitelik tespiti yapmak, tipleri belirlemek ve bu tiplerin kentsel mekan oluşumu ve büyemesindeki rolünü anlamak önem arz etmektedir. İstanbul kentindeki değişimlerin çok hızlı olması sebebiyle çok az sayıda portikli yapı tipolojisinin incelenmesine, kayıt altına alınmasına ve dökümantasyonun oluşturulmasına neden olmaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı; İstanbul'da bazı yapılanmaları portikli yapı özelinde incelemek, çok az sayıda araştırma yapılan ve incelenen portikli yapıların özelliklerini ortaya çıkararak bundan sonraki konulara kaynak niteliği taşıması hedeflenmiştir. Böylelikle portikli yapıların geleceğe taşınmasına, korunmasına katkı sağlamış olunacaktır.
Özet (Çeviri)
Humanity has started architectural production to meet its evolving and changing needs throughout history. Since the early days of history, architectural production has revealed architectural knowledge, architectural history with different approaches; accumulation of knowledge with the intellectual aspect and developing architectural theory. Therefore, it is necessary to examine every kind of architectural product that we will examine as a whole with its physical and social environment and historical context. At this point, the concept of typology approaches architectural productions as a whole and establishes relations by making comparisons. It uses typology as a tool by making inferences about the whole through these relations. The selection of Istanbul within the scope of the study is due to its geographical location, being a coastal city with a growing city feature known as a culture, art, industry and trade center. Istanbul has hosted many nations and cultures from the past to the present due to its geographical feature. In this study, the place of the portico building typology, which has an important place in the urban texture of Istanbul, in the context of architecture and the transformations it has undergone are examined. Porticos are defined as covered pedestrian paths formed by the recession of the ground floors of the buildings and generally supported by columns. These types of structures stand out as intermediate spaces that provide the transition between public and private areas of urban space, supporting social interactions and pedestrian flow. Porticoed structures have an important place in the typology as mixed spaces that will be examined in terms of architectural form and function within the scope of the study. It is important to systematically examine the physical properties of porticoed structures in Istanbul, their relations with buildings, their purposes of use and their locations within the urban fabric, to determine their qualities, to determine their types and to understand the role of these types in the formation and growth of urban space. Due to the rapid changes in the city of Istanbul, very few porticoed structure typologies have been examined, recorded and documented. In this context, the purpose of the study is to examine some structures in Istanbul specifically with porticoed structures, to reveal the characteristics of porticoed structures that have been studied and examined very few times, and to serve as a source for the following topics. In this way, it will contribute to the preservation and transfer of porticoed structures to the future.