Koyunların ağırlıklarının görüntü tabanlı olarak otomatik tahmini
Automatic image process weight estimation of sheep
- Tez No: 954447
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERDİNÇ KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Hayvan yetiştiriciliğinde besi hayvanlarının ağırlık artışlarının takip edilmesi önemli bir husustur. Hayvanların kilolarındaki değişimler bir hastalık belirtisi olabilmektedir. Çiftlik sahipleri çoğunlukla hayvanlarını geleneksel tartı sistemleri ile tartmaya çalışmaktadır. Bu maliyetli, zor ve zahmetli bir süreçtir. Bu çalışmada görüntü işleme tabanlı otomatik ağırlık belirleme sisteminin geliştirilmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla küçük baş hayvanların ağıldan çıkarken üç yönden (üst, yan ve arka) görüntülerini alan bir kamera düzeneği oluşturulmuş ve görüntüler kaydedilmiştir. Kaydedilen görüntüler üzerinde derin öğrenme yaklaşımı (MobileNetV2 ve Mask R-CNN) ile analizler yapılmış ve koyunların ağırlıkları tahmin edilmeye çalışılmıştır. Hayvanın klasik tartı sistemi ile alınan gerçek ağırlıkları ile görüntü analizi ile elde edilen ağırlık tahmin değerleri karşılaştırılarak sistemin performansı test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In animal husbandry, monitoring the weight gains of livestock is an important issue. Changes in the weight of animals can be a sign of disease. Farm owners often try to weigh their animals with traditional weighing systems. This is a costly, difficult and laborious process. The aim of this study is to develop an automatic weight determination system based on image processing. For this purpose, a camera system that takes images of small cattle from three directions (top, side and back) as they leave the pen was created and the images were recorded. Analyses were made on the recorded images with the deep learning approaches (MobileNetV2 and Mask R-CNN) and the weights were tried to be estimated. The performance of the system was tested by comparing the actual weights of the animals taken with the classical weighing system with the weight estimate values obtained with the image analysis.