Saf ivesi ve değişik kan dereceli ost friz x ivesi melezi koyunların, Çukurova subtropik iklim koşullarındaki fizyolojik tepkileri ve performansları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 27859
  2. Yazar: NAZAN KOLUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu araştırma Saf İvesi ve değişik kan dereceli İvesi x Ostfriz melezi koyunların, Çukurova iklim koşullarındaki fizyolojik özellikleri ve performanslarını ortaya koymak amacı ile yapılmıştır. Araştırma materyali hayvan grupları, bölgenin iklim koşullarına adapte olmuş saf İvesi koyunu ile bunun Ostfriz'lerle melezleri olan F1 (%50 İvesi, %50 Ostfriz), F2 ( F1 x F1) ve G1 (%75 İvesi, %25 Ostfriz) koyunlarından oluşturulmuştur. Deneme boyunca, koyunların rektal sıcaklık, solunum sayısı ve nabız sayısı gibi fizyolojik parametreleri, sabah 07.00-08.00, öğle 11.00-12.00 ve öğleden sonra 14.00-15.00 saatleri arasında alınmıştır. Bunlara ek olarak döl verimi ve süt verimi ile ilgili, kuzu verimi, laktasyon süt verimi, laktasyon süresi gibi performanslar belirlenmiştir. Deneme sonunda elde edilen sonuçlar aşağıda verilmiştir. Denemeye alınan koyunların genetik yapısının, fizyolojik özellikler üzerinde önemli farklılıklara neden olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is conducted with the objectives of determining the physiological responses and performance of pure Awassi and East-Friesian x Awassi crossbred ewes under Çukurova subtropical climatic conditions. The animal material used are consist of pure Awassi(Aw) ewes that is the native breed of the region and F1 (1/2 Awassi, 1/2 East-Friesian), F2 (F1xF1) and Biaw (3/4 Awassi, 1/4 East Friesian) crossbred ewes. Some of their physiological parameters as rectal temperature, respiration and pulse rate are taken at 7.00-8.00 am, at midday 11.00-12.00 and at 14.00-15.00 pm during the course of experiment. In addition to this their production performance as litter size, lactation milk yield and lactation length are determined. According to results obtained, physiological parameters related to adaptability are affected by genotype.