Döküm kusurlarının tespiti sürecinde görüntü özellik çıkarımı ve makine öğrenmesi kullanımı
Feature extraction from images and application of machi̇ne learning in the detecti̇on of casting defects
- Tez No: 954450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Döküm sanayisinde yüzey kusurlarının tespiti, ürün kalitesinin artırılması ve üretim hattındaki hataların erken aşamada belirlenebilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, döküm parça görüntüleri üzerinden kusurların otomatik olarak tespit edilebilmesi amacıyla görüntü işleme ve makine öğrenmesi tabanlı bir sınıflandırma sistemi geliştirilmiştir. Kullanılan veri seti, Kaggle platformundan temin edilen ve hatalı-hatasız olarak etiketlenmiş 6625 görüntüden oluşmaktadır (3750 hatalı, 2875 hatasız). Görüntülerin sınıflandırılabilirliğini artırmak amacıyla Histogram of Oriented Gradients (HOG), Local Binary Patterns (LBP), Scale-Invariant Feature Transform (SIFT), Gabor filtreleri, GLCM, Wavelet dönüşümü, renk histogramı, Zernike momentleri, Hu momentleri ve Fourier dönüşümü olmak üzere toplam 10 farklı özellik çıkarım yöntemi uygulanmıştır. Çalışma kapsamında, HOG ve LBP özelliklerinin etkisi beş farklı hücre boyutu (25x25, 50x50, 100x100, 150x150, 300x300) ayrı ayrı değerlendirilmiş, her varyasyon için özgün özellik veri setleri oluşturulmuştur. Özellik vektörlerinin yüksek boyutluluğu nedeniyle, mRMR (minimum Redundancy Maximum Relevance) ve Ki-Kare (Chi-square) gibi özellik seçimi algoritmaları uygulanarak bilgi açısından en anlamlı öznitelikler belirlenmiş ve sınıflandırma modelleri bu daraltılmış veriyle yeniden eğitilmiştir. Model eğitimleri MATLAB Classification Learner aracı kullanılarak gerçekleştirilmiş ve Fine Tree, Fine KNN, Wide Neural Network, Bagged Trees, Gaussian Destek Vektör Makineleri (DVM) ve Binary GLM olmak üzere altı farklı sınıflandırma algoritması ile sonuçlar karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, en yüksek doğruluk oranı %99.7 ile 25x25 hücre boyutunda, özellik seçimi yapılmadan eğitilen Wide Neural Network modeli ile elde edilmiştir. mRMR ve Ki-Kare (χ²) yöntemleriyle yapılan özellik seçimleri, model başarısını belirli oranlarda korurken, özellikle veri boyutunun düşürülmesiyle birlikte eğitim süresinde kayda değer azalma sağlamıştır. Düşük özellikli yapıdaki 300x300 boyutunda ise ayrıca özellik seçimi uygulanmamış, mevcut haliyle yüksek performanslı sonuçlara ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda, döküm parçalarının yüzey kusurlarının tespiti için önerilen sistemin hem doğruluk hem de işlem verimliliği açısından endüstriyel uygulamalara entegre edilebilecek nitelikte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The detection of surface defects in casting processes is of significant importance for improving product quality and identifying production errors at early stages. In this study, an image processing and machine learning-based classification system has been developed to automatically detect defects from casting part images. The dataset used in the study was obtained from Kaggle and includes a total of 6,625 labeled images (3,750 defective and 2,875 non-defective). To enhance the classification capability of the images, a total of ten different feature extraction techniques were applied: Histogram of Oriented Gradients (HOG), Local Binary Patterns (LBP), Scale-Invariant Feature Transform (SIFT), Gabor filters, Gray Level Co-occurrence Matrix (GLCM), wavelet transform, color histograms, Zernike moments, Hu moments, and Fourier transform. The effects of HOG and LBP features were evaluated using five different CellSize configurations (25x25, 50x50, 100x100, 150x150, and 300x300), and distinct feature datasets were generated for each variation. Due to the high dimensionality of the extracted feature vectors, feature selection algorithms such as minimum Redundancy Maximum Relevance (mRMR) and Chi-square were applied to identify the most informative features. The classification models were then retrained using these reduced datasets. Model training was performed using MATLAB's Classification Learner toolbox, and six different classification algorithms were tested and compared: Fine Tree, Fine K-Nearest Neighbor (KNN), Wide Neural Network, Bagged Trees, Gaussian SVM, and Binary Generalized Linear Model (GLM). According to the results, the highest classification accuracy of 99.7% was achieved with the Wide Neural Network model trained on the full feature set extracted at 25x25 CellSize. Feature selection with mRMR and Chi-square preserved model performance to a considerable extent while significantly reducing training time by lowering the feature dimensions. In the low-dimensional 300x300 CellSize configuration, feature selection was not applied, and high performance was still achieved with the original features. Overall, the proposed system demonstrated high accuracy and computational efficiency, indicating strong potential for integration into industrial casting quality control processes.