Rektum kanserinde neoadjuvan tedavi alan hastalarda tedavi öncesi ve sonrası bakılan nötrofil/lenfosit oranının tedavi yanıtı ve sağkalım üzerindeki etkisi
The impact of pre- and post-treatment neutrophil-to-lymphocyte ratio on treatment response and survival in patients receiving neoadjuvant therapy for rectal cancer
  1. Tez No: 954475
  2. Yazar: SİBEL AYAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖZHAN AYDIN, DR. ELİF ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, neoadjuvan kemoradyoterapi alan rektum kanseri hastalarında tedavi öncesi ve sonrası nötrofil/lenfosit oranının (NLR) patolojik tam yanıtı öngörmedeki rolünü ve sağkalım üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2016- Aralık 2023 tarihleri arasında Kocaeli Şehir Hastanesi, Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Kocaeli Devlet Hastanesi'nde neoadjuvan kemoradyoterapi alan 121 rektum kanseri hastasının verileri retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik özellikleri, klinik ve patolojik verileri ile tedavi yanıtları değerlendirildi. NLR'nin patolojik tam yanıtı öngörmedeki etkinliği ROC analizi ile, sağkalım üzerindeki etkisi Kaplan-Meier yöntemi ve Cox regresyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların %63,6'sı erkek, yaş ortalaması 65,55±12,03 yıl idi. Hastaların %14,9'unda patolojik tam yanıt elde edildi. Tedavi öncesi NLR için optimal kesim değeri 2,45, tedavi sonrası NLR için 4,85 olarak belirlendi. Her iki zaman noktasındaki NLR değerleri patolojik tam yanıtı öngörmede istatistiksel anlamlılığa ulaşmadı. Medyan 29 aylık takip süresinde %14,9 hastada ölüm gözlendi. Tedavi öncesi yüksek NLR grubunda mortalite oranı %21,1 iken, düşük NLR grubunda %6,0 idi. Tedavi sonrası yüksek NLR grubunda mortalite oranı %39,1 iken, düşük NLR grubunda %9,2 idi. Cox regresyon analizinde tedavi sonrası NLR bağımsız prognostik faktör olarak belirlendi. Sonuç: Neoadjuvan kemoradyoterapi alan rektum kanseri hastalarında NLR'nin patolojik tam yanıtı öngörmedeki diskriminatif gücü sınırlıdır. Ancak, özellikle tedavi sonrası NLR genel sağkalım açısından güçlü ve bağımsız bir prognostik faktördür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the role of the neutrophil/lymphocyte ratio (NLR) in predicting pathological complete response and its effect on survival in patients with rectal cancer who underwent neoadjuvant chemoradiotherapy. Materials and Methods: The data of 121 rectal cancer patients who underwent neoadjuvant chemoradiotherapy at Kocaeli City Hospital, Derince Training and Research Hospital, and Kocaeli State Hospital between January 2016 and December 2023 were retrospectively reviewed. The patients' demographic characteristics, clinical and pathological data, and treatment responses were evaluated. The effectiveness of NLR in predicting pathological complete response was evaluated using ROC analysis, and its effect on survival was assessed using the Kaplan-Meier method and Cox regression analysis. Results: Of the patients included in the study, 63.6% were male, with an average age of 65.55±12.03 years. Pathological complete response was achieved in 14.9% of the patients. The optimal cutoff value for pre-treatment NLR was determined to be 2.45, and for post-treatment NLR, 4.85. NLR values at both time points did not reach statistical significance in predicting pathological complete response. During a median follow-up period of 29 months, death was observed in 14.9% of patients. The mortality rate was 21.1% in the high pre-treatment NLR group and 6.0% in the low NLR group. The mortality rate was 39.1% in the high post-treatment NLR group and 9.2% in the low NLR group. Post-treatment NLR was identified as an independent prognostic factor in Cox regression analysis. Conclusion: The discriminatory power of NLR in predicting pathological complete response is limited in rectal cancer patients receiving neoadjuvant chemoradiotherapy. However, NLR is a strong and independent prognostic factor for overall survival, particularly post-treatment.