E-FAST uygulaması ve travma skorlamalarının mortalite ile ilişkisi
The relationship between E-FAST application and trauma scoring systems in predicting mortality
  1. Tez No: 954474
  2. Yazar: İSMAİL ENVER OBUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç Bu çalışmanın amacı, multipl travmalı hastalarda E-FAST uygulaması, Kampala Travma Skoru (KTS) ve RETRASCORE (RTS) sistemlerinin mortaliteyi öngörmedeki performansını değerlendirmek ve bu yöntemlerin klinik karar verme süreçlerine katkısını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem Çalışma, İstanbul SBÜ Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'nde, 01 Ağustos 2024 – 01 Haziran 2025 tarihleri arasında prospektif, kesitsel ve analitik tasarımda yürütüldü. Çalışmaya 18 yaş ve üzeri, multipl travma tanısı alan ve E-FAST uygulanabilen toplam 100 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri, klinik özellikleri, laboratuvar parametreleri, KTS, Modifiye KTS ve RTS değerleri ile E-FAST bulguları kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim The aim of this study was to evaluate the prognostic performance of E-FAST, Kampala Trauma Score (KTS), and RETRASCORE (RTS) in predicting mortality among multiple trauma patients, and to determine their contribution to clinical decision-making processes in the emergency department. Material and Method This prospective, cross-sectional, and analytical study was conducted at the Emergency Department of SBÜ Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital between August 1, 2024, and July 1, 2025. A total of 100 patients, aged ≥18 years, who presented with multiple trauma and underwent E-FAST were included. Demographic data, clinical characteristics, laboratory parameters, KTS, Modified KTS, RTS values, and E-FAST findings were recorded.