Hipoksik iskemik ensefalopati tanısı olan yenidoğanlarda prognozun öngörülmesinde modifiye NEOMOD skorlama sisteminin değerlendirilmesi
Evaluation of the modified NEOMOD scoring system for predicting prognosis in neonates with hypoxic-ischemic encephalopathy
- Tez No: 954478
- Danışmanlar: PROF. DR. MERİH ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada, hipoksik iskemik ensefalopati (HİE) tanısı ile yatırılan yenidoğanlarda Modifiye NEOMOD skorlamama sisteminin ilişkili morbiditeler ve mortaliteyi öngörmedeki değerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak planlanan bu çalışmaya, 15.01.2021–15.12.2024 tarihleri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine HİE tanısı ile yatırılan hastalar dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen olguların demografik verileri, klinik ve laboratuvar bulguları ile yatış Thompson, Sarnat & Sarnat ve ilk 3 gün Modifiye NEOMOD skorları kaydedildi. HİE evresine göre bu skorlar karşılaştırılarak tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve ROC analizi ile prognoz belirleyici performansları değerlendirildi. Bulgular: Hafif HİE grubunda 8, orta HİE grubunda 80 ve ağır HİE grubunda 45 olmak üzere toplam 133 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmada tümü ağır HİE grubunda 16 hasta hayatını kaybetti (%12).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the value of the Modified NEOMOD scoring system in predicting associated morbidities and mortality in newborns hospitalized with a diagnosis of hypoxic ischemic encephalopathy (HIE). Materials and Methods: This retrospective study included patients hospitalized with a diagnosis of HIE in the Neonatal Intensive Care Unit of Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between 15.01.2021 and 15.12.2024. The demographic data, clinical and laboratory findings, admission Thompson, Sarnat & Sarnat, and Modified NEOMOD scores of the first 3 days of the included cases were recorded. According to the HIE stage, these scores were compared, and their prognostic predictive performances were evaluated by one-way analysis of variance (ANOVA) and ROC analysis. Results: A total of 133 patients were included in the study: 8 in the mild HIE group, 80 in the moderate HIE group, and 45 in the severe HIE group. In the study, 16 patients, all in the severe HIE group, died (12%).