Dijital ekran kullanımının sağlıklı çocuklardaki oküler yüzey ve göz kırpma parametreleri üzerine etkisi
The effect of digital screen use on ocular surface and blinking parameters in healthy children
  1. Tez No: 954477
  2. Yazar: AHMET MELİH ÖZOĞUZ
  3. Danışmanlar: DR. OLGU ÇAPAR, PROF. DR. ARZU TAŞKIRAN ÇÖMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sağlıklı çocuklarda dijital ekran kullanım süresi ile oküler yüzey bulguları ve göz kırpma parametreleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmek, ekran kullanım süresi arttıkça kuru göz açısından risk oluşturup oluşturmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya, 6–18 yaş aralığında, oküler ve sistemik hastalık öyküsü bulunmayan 151 sağlıklı çocuk (302 göz) dahil edildi. Önceki göz/göz kapağı cerrahisi, sistemik hastalık, kuru göze neden olabilecek ilaç kullanımı, mevcut oküler yüzey/göz kapağı hastalığı (allerjik konjonktivit, blefarit, meibomian bez disfonksiyonu, lagoftalmus vb.) olanlar ve testlere uyum sağlayamayacak olgular çalışma dışı bırakıldı. Katılımcıların ekran kullanım süreleri sorgulandı; oküler yüzey semptomları Ocular Surface Disease Index (OSDI) ve Dry Eye Questionnaire-5 (DEQ-5) anketleri ile değerlendirildi. Oküler bulgular; non-invaziv gözyaşı kırılma zamanı(NIBUT), kornea boyanma skoru(Oxford),meibomian bez kaybı derecesi(meiboskor), göz yaşı menisküs yüksekliği ve derinliği(GMY/GMD) ve göz kırpma parametreleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the relationship between digital screen time and ocular surface findings as well as blinking parameters in healthy children, and to determine whether increased screen time poses a risk for dry eye disease. Materials and Methods: This cross-sectional study included 151 healthy children (302 eyes) aged 6–18 years with no history of ocular or systemic disease. Exclusion criteria were a history of ocular or eyelid surgery, systemic disease, use of medications that may cause dry eye, presence of ocular surface/eyelid disorders (allergic conjunctivitis, blepharitis, meibomian gland dysfunction, lagophthalmos, etc.), and inability to comply with the tests. Screen time was assessed via a structured questionnaire. Ocular surface symptoms were evaluated using the Ocular Surface Disease Index (OSDI) and Dry Eye Questionnaire-5 (DEQ-5). Clinical assessments included non-invasive tear break-up time (NIBUT), corneal staining score (Oxford scale), meibomian gland loss grading,tear meniscus height and depth and blinking parameters.