Hipoksik iskemik ensefalopatili yenidoğanlarda iskemi modifiye albüminin prognostik değeri
The prognostic value of ischemia modified albumin in newborns with hypoxic ischemic encephalopathy
  1. Tez No: 308230
  2. Yazar: İLKNUR NAMAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP ASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Hipoksik iskemik ensefalopatinin (HİE) morbidite ve mortalitesinin yüksek olması nedeniyle, erken tanı ve tedavisi önemlidir. Değişik tanısal ve prognostik testler kullanılmasına rağmen bu testlerin özgüllük ve duyarlılıkları yeterli değildir. Bu çalışma, hipoksiye özgül bir belirteç olan iskemi modifiye albüminin (İMA) HİE'nin erken tanısını koyma ve prognozunu belirlemedeki rolünü araştırmak amacı ile gerçekleştirildi.Materyal ve Metot: Çalışmaya Ekim 2009-Ocak 2011 tarihleri arasında KTÜ Tıp Fakültesi, Farabi Hastanesi Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesi ve Trabzon Doğum ve Çocuk Hastanesi Yenidoğan Yoğunbakım Ünitesi'nde, HİE tanısı ile izlenen 22 hasta (Çalışma grubu) ve benzer demografik özelliklere sahip 22 sağlıklı yenidoğanda (Kontrol grubu) gerçekleştirildi. Rutin tetkiklerin yanında, çalışma grubundaki vakaların kord kanından ve 6, 24, 48, 72. saatlerde rutin tetkikler için alınan kan örneklerinin artan miktarlarından İMA düzeyi çalışıldı. Kontrol grubunda ise, her yenidoğanın kord kanından ve doğum sonrası diğer tetkikler için alınan kan örneklerinin artan miktarlarından İMA düzeyi çalışıldı. Vakaların demografik özelilkleri ve laboratuar parametreleri ile İMA düzeyleri arasındaki ilişki incelendi.Bulgular: Çalışma ve kontrol gruplarının ortalama gebelik yaşı sırası ile 37.7±3.2 (32-44) hafta ve 38.5±2.4 (35-42) hafta, ortalama doğum ağırlığı ise 2708±851 (990-3760) gr ve 3107±566 (2100-4100) gr idi (p0.05). Çalışma grubunda yer alan vakaların 2'si (%9) evre-I HİE, 14'ü (%63.7) evre-II HİE ve 6'sı (%27.3) evre-III HİE olarak değerlendirildi. Çalışma grubunun başlangıç İMA düzeyleri (65±0.1 ABSU) kontrol grubuna göre (0.63±0.1 ABSU) yüksek olmasına karşın, aralarında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). İlk 72 saat içinde değişik zamanlarda ölçülen İMA değerleri dalgalı seyir gösterdi. İMA düzeyleri ile gebelik yaşı, doğum şekli, cinsiyet, Apgar skoru, HİE evreleri, kan gazı pH, aspartat aminotransferaz, kreatin kinaz ve laktat düzeyleri, EEG ve kranial MRG bulguları arasında istatistiksel olarak anlamlı korelasyon saptanmadı (p>0.05).Sonuç: Bulgularımız, İMA'nın HİE'nin erken tanı, izlem ve prognozunu belirlemede yararlı bir belirteç olarak kullanılamayacağını düşündürmektedir. Ancak bu konuda daha doğru bir yargıya varabilmek için daha geniş vaka serileri içeren çalışmalara gereksinim olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The early diagnosis and treatment of hypoxic ischemic encephalopathy (HIE) is important because of its high morbidity and mortality. Despite the use of various diagnostic and prognostic tests, these lack sufficient specificity and sensitivity. This study was intended to investigate the role of ischemia modified albumin (IMA), a hypoxia-specific marker, in the early diagnosis of HIE and determination of prognosis.Materials and Methods: The study was performed with 22 patients diagnosed with HIE (study group) and 22 healthy newborns (control group) with similar demographic characteristics at the Karadeniz Technical University Medical Faculty Farabi Hospital Neonatal Intensive Care Unit, Turkey. In addition to routine tests, IMA levels in the study group were investigated from cord blood and blood specimens in increasing quantities taken for routine tests at hours 6, 24, 48 and 72. In the control group, IMA levels were investigated in every neonate from cord blood and blood specimens in increasing quantities taken for other postnatal tests. The relation between cases? demographic characteristics and laboratory parameters and IMA levels was investigated.Results: Average gestational age in the study and control groups was 37.7±3.2 (32-44) weeks and 38.5±2.4 (35-42) weeks, respectively. Average birth weight was 2708±851 (990-3760) g and 3107±566 (2100-4100) g, again respectively (p0.05). Two (nine percent) of the study group cases were evaluated as stage I HIE, 14 (63.7%) as stage II HIE and 6 (27.3%) as stage III HIE. Although initial study group IMA levels (65±0.1 ABSU) were higher compared to those in the control group (0.63±0.1 ABSU), the difference was not statistically significant (p>0.05). IMA levels measured at various times over the first 72 h followed a fluctuating course. No statistically significant correlation was determined between IMA levels and gestational age, type of delivery, gender, Apgar score, HIE stages, blood gas pH, aspartate aminotransferase, creatine kinase and lactate levels, or EEG and MRG findings (p>0.05).Conclusion: Our findings suggest that IMA cannot be employed as a useful marker in the early diagnosis and monitoring of HIE or in the determination of prognosis. However, we think that further studies involving wider case series are required in order to arrive at a definitive conclusion.