Acil servise distal ön kol travması ile başvuran çocuklarda hasta başı ultrasonun tanısal doğruluğu
Diagnostic accuracy of bedside ultrasound in children presenting to the emergency department with distal forearm trauma
  1. Tez No: 954479
  2. Yazar: BAHRİ POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMİZ YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş: Bu çalışma, acil servise başvuran 5-17 yaş arası çocuklarda ön kol travmasının değerlendirilmesinde POCUS'un tanısal değerini, klasik radyolojik yaklaşımı, ön kolun travmatik ve sağlam taraf distal çap farkı ölçümü ile karşılaştırarak, radyasyon maruziyetini azaltmayı hedefleyen bir tanısal algoritmanın geliştirilmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. Materyal ve Method: Bu çalışma, İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütülmüş, prospektif, tek merkezli, gözlemsel, kesitsel ve analitik bir çalışmadır. Çalışmaya acil servise distal ön kol travması ile başvuran, 5 yaşından gün almış ve 18 yaşından gün almamış, belirgin deformitesi olmayan çocuk hastalar dâhil edilmiştir. Tüm hastalara öncelikle yatak başı ultrasonografi uygulanmış ve bilateral distal ön kol çapları ölçülerek kayıt altına alınmıştır. Acil servis süreci sonunda elde edilen verilere göre tanısal doğruluk, duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif öngörü değerleri hesaplanmıştır. Bulgular: Toplam 146 çocuk olgu (%%51,4 kız; yaş 10,68±3,3 yıl) incelendi.
Özet (Çeviri)
Introduction: This study aims to evaluate the diagnostic value of point-of-care ultrasonography (POCUS) in assessing forearm trauma in children aged 5–17 years presenting to the emergency department (ED), by comparing it with the conventional radiologic approach and with the injured–uninjured distal forearm diameter difference measurement, thereby contributing to the development of a diagnostic algorithm that reduces radiation exposure. Materials and Methods: This prospective, single-center, observational, cross-sectional, analytical study was conducted at Istanbul University of Health Sciences Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital. Children presenting to the ED with distal forearm trauma, aged ≥5 and