Umut temelli psiko eğitim programının deprem yaşamış ergenlerin umut ve deprem sonrası travma düzeylerine etkisi
The effect of a hope-based psychoeducation program on the hope and post-traumatic stress levels of adolescents who have experienced an earthquake
- Tez No: 954489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZAİ DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, umut temelli psiko-eğitim programının, deprem yaşamış ergenlerin travma düzeylerine etkisini belirlemektir. Yarı deneysel olarak planlanan araştırmanın ilk çalışma grubu, 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan Kahramanmaraş depremini Hatay'da yaşamış öğrenciler arasından uygun örneklem yoluyla seçilen, toplam 217 (112 kız, 105 erkek) ergenden oluşmuştur. Yarı deneysel çalışma grubundaki katılımcılar ise 15-17 yaş aralığında 26'sı kız; 28'i erkek, toplam 54 öğrencidir. Katılımcılardan, 18' er kişi olmak üzere deney, kontrol ve plasebo grupları Deprem Sonrası Travma Düzeyi Belirleme Ölçeği ve Sürekli Umut Ölçeği'nden alınan eşit puanlara ve dışlama kriteri olan Kısa Semptom Envanteri sonuçlarına göre oluşturulmuştur. Deney grubuna“Umut Temelli Psikoeğitim Programı”uygulanmış, plasebo grubuna ise muhtemel değişimin grup etkileşimi veya müdahale kökenli olup olmadığını belirlemek için iletişim konulu bir program uygulanmış ve kontrol grubuna herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Ön test sonuçlarına göre varyansların homojenliği için Levene Testi ve gruptaki bireylerin“Deprem Sonrası Travma Düzeyi Belirleme Ölçeği”ve“Sürekli Umut Ölçeği”ön test puanlarının eşitliği için Tek Yönlü Anova analizi yapılmıştır. Yarı deneysel çalışma sonunda umut temelli psikoeğitimin deprem sonrası travma düzeyine etkisini belirlemek için son test ve izleme testi sonucu verileri üzerinde Tekrarlı Ölçümler için İki Yönlü Anova analizi, oluşan farklılığın kaynağı için ise Tukey Testi yapılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda umut düzeyinin hem son-test hem de izleme sonucunda arttığı, travma düzeyinin ise son-test sonucunda düştüğü ancak izleme sonucunda tekrar eski düzeyine döndüğü görülmüştür. Elde edilen bulgular ise alan yazın ve ilgili çalışmalar ışığında tartışılıp, yorumlanmış ve araştırmacılar, gelecekteki çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to determine the effect of a hope-themed psychoeducation program on the trauma levels of adolescents who experienced an earthquake. The first study group of the quasi-experimental research was composed of 217 adolescents (112 girls, 105 boys) selected through convenience sampling among the students who experienced the Kahramanmaraş earthquake in Hatay on February 6, 2023. The participants in the quasi-experimental study group were 54 students (26 girls and 28 boys) between the ages of 15-17. The experimental, control, and placebo groups of 18 participants each were formed according to the equal scores obtained from the scales, which is an exclusion criterion.“Hope Themed Psychoeducation Program”was applied to the experimental group, a program on communication was applied to the placebo group to determine whether the possible change was due to group interaction or intervention, and no application was made to the control group. According to the pre-test results, Levene's Test was performed for homogeneity of variances and One-Way Anova analysis was performed for the equality of the pre-test scores of the individuals in the group in the“Post-Earthquake Trauma Level Determination Scale”and“Continuous Hope Scale”. At the end of the quasi-experimental study, in order to determine the effect of hope-themed psychoeducation on the level of post-earthquake trauma, Two-Way Anova analysis for Repeated Measures was performed on the post-test and follow-up test result data, and Tukey Test was performed for the source of the difference. As a result of the findings obtained, it was seen that the level of hope increased both in the post-test and follow-up, while the level of trauma decreased in the post-test, but returned to its previous level in the follow-up. The findings were discussed and interpreted and related studies and suggestions were made for future studies.