Artırılmış gerçeklik ile zenginleştirilmiş sürdürülebilir yaşam eğitimi: ECohool mobil uygulamasının ortaokul öğrencilerinin ekolojik ayak izi ve sürdürülebilir yaşam farkındalıklarına etkisi
Sustainable life education enriched with augmented reality: The effect of ECohool mobile application on secondary school students' ecological footprint and sustainable life awareness
  1. Tez No: 954495
  2. Yazar: TUĞÇE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜL KELEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, artırılmış gerçeklikle zenginleştirilmiş sürdürülebilir yaşama yönelik ECohool adlı mobil bir uygulamanın tasarlanması ve geliştirilmesi yoluyla ortaokul öğrencilerinin ekolojik ayak izi ve sürdürülebilir yaşama yönelik farkındalık düzeylerinin belirlenmesidir. Araştırmanın mobil uygulama geliştirme süreci tasarım temelli araştırma modeli çerçevesinde yürütülmüştür. Bu araştırmanın nicel boyutu ise tek gruplu ön test-son test model yarı deneysel olarak desenlemiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim öğretim yılında, Kırşehir İli merkezinde yer alan özel bir okulda öğrenimine devam eden sekizinci ve yedinci sınıf olmak üzere toplam 105 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada nicel verilerini toplamak amacıyla,“Ekolojik Ayak İzi Farkındalık Ölçeği”ve“Sürdürülebilir Yaşama Yönelik Farkındalık Ölçeği”kullanılmıştır. Ayrıca nitel verileri toplamak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistik teknikleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları, artırılmış gerçeklikle zenginleştirilmiş ECohool mobil uygulamasının 7. ve 8. sınıf öğrencilerinin ekolojik ayak izi ve sürdürülebilir yaşama yönelik farkındalık düzeylerinde uygulama sonrasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık sağladığını göstermektedir. Ekolojik ayak izi ve sürdürülebilir yaşama yönelik farkındalık puan ortalamaları sınıf değişkenine göre incelendiğinde ise, araştırmaya katılan 8. sınıf öğrencilerin lehine anlamlı bir farklılığın olduğu görülmüştür. Araştırmanın nitel bulguları ışığında, 8. sınıf öğrencileri geliştirilen mobil uygulama tasarımının çok iyi olduğu, uygulamayı kullanırken zevk aldıkları, uygulama sorularının kolay olduğu, kullandıkları cihazlardan kaynaklanan teknolojik problemler yaşadıkları ve uygulamanın yeniden tasarımına ilişkin sürdürülebilir yaşam ile ilgili oyun ve bölüm sayısının artırılması görüşünü belirtmişlerdir. Bu araştırmada geliştirilen ECohool mobil artırılmış gerçeklik uygulaması, farklı yaş gruplarında ve daha geniş örneklemlerle test edilebilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the awareness levels of middle school students regarding ecological footprint and sustainable living through the design and development of a mobile application called ECohool, which is enriched with augmented reality for sustainable living. The mobile application development process of the research was conducted within the framework of design-based research model. The quantitative dimension of this research was designed as a single-group pre-test-post-test quasi-experimental model. The study group of the research consists of a total of 105 students, including eighth and seventh graders, continuing their education in a private school located in the center of Kırşehir Province in the 2023-2024 academic year. In order to collect quantitative data in the research, the“Ecological Footprint Awareness Scale”and the“Sustainable Living Awareness Scale”were used. In addition, a semi-structured interview form was used to collect qualitative data. Descriptive statistical techniques were used in the analysis of the obtained data. Research findings show that the ECohool mobile application enriched with augmented reality provides a statistically significant difference in the awareness levels of 7th and 8th grade students regarding ecological footprint and sustainable living after the application. When the mean scores of ecological footprint and sustainable living awareness were examined according to the grade variable, it was observed that there was a significant difference in favor of the 8th grade students participating in the research. In light of the qualitative findings of the research, 8th grade students stated that the developed mobile application design was very good, they enjoyed using the application, the application questions were easy, they experienced technological problems arising from the devices they used, and they expressed the opinion that the number of games and sections related to sustainable living should be increased for the redesign of the application. The ECohool mobile augmented reality application developed in this research can be tested with different age groups and larger samples.