Yapay zekâ çağında gazetecilik ve mesleki etik ilkelerin dönüşümü
Journalism in the age of artificial intelligence and the transformation of professional ethical principles
  1. Tez No: 954499
  2. Yazar: NAZLI KARAOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİRŞE ERBAYSAL FİLİBELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dijital Medya Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dijital Medya Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki haber merkezlerinde yapay zeka teknolojilerinin kullanım düzeyini, bu teknolojilerin gazetecilik pratiğine, mesleki rollere, etik standartlara ve güvenilirlik algısına etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Günümüzde yapay zeka, haber üretim süreçlerinde giderek daha fazla yer almakta; içerik yazımı, dil çevirisi, sesli haber oluşturma ve özetleme, veri derleme, izleyici ya da takipçi analizi gibi alanlarda kullanılmaktadır. Ancak, bu entegrasyonun doğruluk, güvenilirlik ve etik değerler açısından oluşturduğu fırsatlar ve riskler, gazetecilik mesleğinin geleceğine dair önemli soru işaretleri barındırmaktadır. Bu tezde, Türkiye'de ulusal çapta faaliyet gösteren televizyon, haber ajansı ve alternatif medya kuruluşlarından seçilen 14 medya çalışanı ile gerçekleştirilen yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yoluyla, yapay zekanın haber merkezlerinde kullanımı ve yapay zekanın profesyonel mesleki etik kodları nasıl etkilediği araştırmaktadır. Nitel araştırma yöntemi ve tematik analiz çerçevesinde yürütülen bu çalışma, medya yöneticileri ve gazetecilerin yapay zeka ile ilgili deneyimlerini, beklentilerini ve endişelerini ortaya koymayı hedeflemektedir. Türkiye'de gazetecilikte yapay zeka entegrasyonunun mevcut durumunu analiz eden araştırmadaki bulguların, yapay zekanın Türkiye'de habercilik mesleğinin geleceğini nasıl şekillendirebileceğine dair akademik literatüre ve medya profesyonellerine katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the extent to which artificial intelligence (AI) technologies are utilized in newsrooms across Turkey, and to explore their impact on journalistic practices, professional roles, ethical standards, and perceptions of credibility. In today's media landscape, AI is increasingly integrated into various stages of news production, including content generation, language translation, audio news creation and summarization, data aggregation, and audience analytics. However, the opportunities and risks posed by this integration in terms of accuracy, reliability, and ethical values raise significant concerns regarding the future of the journalism profession. This thesis investigates the use of AI in newsrooms and its influence on professional ethical codes through semi-structured, in-depth interviews conducted with 14 media professionals selected from national television networks, news agencies, and alternative media outlets in Turkey. Adopting a qualitative research approach and employing thematic analysis, the study seeks to uncover the experiences, expectations, and concerns of journalists and media executives regarding AI technologies. The findings of this research, which analyzes the current state of AI integration in Turkish journalism, are expected to contribute both to the academic literature and to media professionals by providing insights into how AI may shape the future of the journalism profession in Turkey.