Kadına yönelik fiziksel şiddet alanında çalışan sosyal hizmet uzmanlarının alan ile ilgili değerlendirmeleri üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the field evaluations of social workers working in the field of physical violence against women
  1. Tez No: 954500
  2. Yazar: ELİF NAZLI POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULHAKİM BEKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmetler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bir bireyin içinde sakladığı ve henüz keşfedemediği, böylece kendisini iyi tanıyamayarak sorunlarını çözemediği ve belki de yaşamlarında kendi söz haklarının olmadığı durumlar bireyi daha da sosyal hayattan koparmaya ve pasifleşmesine neden olabilmektedir. Bu pasifleşmeyi dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan kadınlar ise daha çok ve daha sistemli yaşamaktadırlar. Kadınların sistemli olarak şiddet görmeleri de bu sorunu daha içeriden ve daha kapsamlı yaşamasına neden olmaktadır. Şiddet dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan kadınlara belli türlerle uygulanmaktadır. Psikolojik, cinsel, ekonomik, fiziksel olarak görülebilen şiddet türlerindendir. Türkiye de kadına yönelik şiddet artışı hız kesmeden artmıştır. Şiddet yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelmektedir. Bu şiddet döngüsü bireylerin yaşam kalitelerini etkilemektedir. Şiddet toplum için önemli bir risk teşkil etmektedir. Bu çalışmada toplumun önemli bir kesimi olan kadınların uğradığı fiziksel şiddet ve sosyal hizmet uzmanlarının güçlendirici müdahaleleri ele alınmıştır.“Araştırmada sosyal hizmet uzmanlarının anlatımlarıyla; fiziksel şiddet vakalarına yönelik olaya yaklaşım biçimleri ve farkındalık düzeyleri, fiziksel şiddet mağduru kadınlara uygulanan müdahaleler ile bu müdahalelerin etkileri ve yeterliliği ortaya konulmuştur.”Bu çalışmada, kadına yönelik fiziksel şiddet vakalarına ilişkin sosyal hizmet uzmanlarının olaya yaklaşım biçimleri ve farkındalık düzeyleri incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak 13 sosyal hizmet uzmanı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler MAXQDA programı aracılığıyla analiz edilmiş, betimsel analiz yöntemi ile düzenlenerek temalar oluşturulmuştur. Bu süreç, fiziksel şiddet vakalarına yönelik mevcut müdahale biçimlerinin sosyal hizmet uzmanları tarafından nasıl değerlendirildiğini anlamak açısından derinlemesine veri sağlamıştır. Araştırma bulgularına göre, Türkiye'de kadına yönelik fiziksel şiddet müdahalelerinin sosyal hizmet uzmanları tarafından genellikle yetersiz bulunduğu ve bu müdahalelerin şiddeti sona erdirme konusunda etkili olmadığı görülmüştür. Ayrıca, mevcut müdahalelerin kadınları güçlendirici bir perspektiften uzak olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu doğrultuda, fiziksel şiddet bilincinin artırılmasına ve güçlendirici yaklaşımlara dayalı müdahalelerin geliştirilmesine yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
Individuals may become increasingly disconnected from social life and passive when they are unable to explore their inner selves, failing to understand themselves and therefore unable to resolve their own problems. This passivity is experienced more deeply and systematically by women, who are often part of disadvantaged groups. The systematic nature of violence against women further intensifies the internal and comprehensive nature of the issue. Violence against women in disadvantaged groups takes various forms, including psychological, sexual, economic, and physical abuse. In Turkey, violence against women has continued to rise steadily, becoming an inseparable part of daily life. This cycle of violence negatively impacts individuals' quality of life and constitutes a significant social risk. This study focuses on physical violence experienced by women, a significant part of society, and the empowering interventions of social workers. The aim of the research is to reveal, through the narratives of social workers, their approaches and levels of awareness in physical violence cases, the interventions applied to women subjected to physical violence, and whether these interventions are sufficient and effective. In the study, semi-structured interviews were conducted with 13 social workers. Based on the findings, it was concluded that interventions for physical violence against women in Turkey are perceived by social workers as insufficient and ineffective in ending the violence. The interventions were not found to be empowering for the women. Accordingly, suggestions were made to raise awareness of physical violence and to develop empowering intervention approaches.