Türkiye'de belediyelerde performans değerlendirmesi: Elazığ Belediyesi örneği (2015-2019)
Performance evaluation in municipalities in Turkey: The case of Elazığ Municipality (2015-2019)
- Tez No: 954498
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFA ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Tezin başlığı,“Türkiye'de Belediyelerde Performans Değerlendirmesi: Elazığ Belediyesi Örneği (2015-2019)”dur. Tezin amacı, Elazığ Belediyesi'nin 2015-2019 yıllarındaki performans değerlendirmesini analiz etmek, olumlu ve olumsuz yönlerini bulmaktır. Konu, yerel yönetimlerin özellikle belediyelerin performansının sistematik bir şekilde değerlendirilmesi; kaynakların rasyonel kullanımı, hizmet kalitesinin artırılması ve hesap verebilirlik ilkelerinin güçlendirilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle belediyelerde performans değerlendirmesi konusu araştırılmıştır. Çalışma, Elazığ Belediyesi'nde uygulanan performans değerlendirmesiyle problemlerin kaynağının saptanmasına, performans değerlendirmesinin gelişimine yönelik düzenlemelerin daha sağlıklı yapılmasına, alt yapısının oluşturulmasına ve literatürde bu konu hakkındaki eksikliklerin giderilmesine katkı sunmayı amaçlamaktadır. Belediyelerin performans değerlendirmesi konusunda her ne kadar pek çok çalışma yapılmış olsa da Elazığ Belediyesi'nin performans değerlendirmesi ile ilgili bir çalışmaya literatürde rastlanmamıştır. Çalışma, Türkiye'de belediyelerde performans değerlendirme uygulamalarını Elazığ Belediyesi örneği üzerinden analiz etmeyi hedeflemektedir. Kapsamlı araştırmadan elde edilecek bulgular hem Elazığ Belediyesi'ne hem de diğer belediyelere performans değerlendirmesi açısından örnek teşkil edecektir. Aynı zamanda bu tezin, kamu yönetiminin yeniden yapılanması sürecinde yerel yönetimlerin kurumsal performanslarının artırılması için yapılacak düzenlemelere katkı sunması da beklenmektedir. Çalışma, nitel veri toplama yöntemlerinden doküman analizi yöntemi ile yapılmış olup, Elazığ Belediyesi'nin 2015-2019 dönemi stratejik plan, performans programları ve faaliyet raporları üzerine odaklanmaktadır. Bu çalışma, belediyenin performans yönetim süreçlerinde karşılaşılan temel sorunları ve başarılı uygulama alanlarını ortaya koymaktadır. Çalışmanın önerisi şu şekildedir; belediyelerde belirlenen hedefler uygulanabilmeli ve belediyelerde performans yönetiminde başarı sağlanabilmesi için yeni stratejiler geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The title of the thesis is“Performance Evaluation in Municipalities in Turkey: The Case of Elazığ Municipality (2015-2019)”. The aim of the thesis is to analyze the performance evaluation of Elazığ Municipality in the years 2015-2019 and to find the positive and negative aspects. The systematic evaluation of the performance of local governments, especially municipalities, is of great importance in terms of rational use of resources, increasing service quality and strengthening the principles of accountability. For this reason, the issue of performance evaluation in municipalities has been investigated. The study aims to contribute to the determination of the source of the problems with the performance evaluation applied in Elazığ Municipality, to make healthier arrangements for the development of performance evaluation, to create its infrastructure and to eliminate the deficiencies in the literature on this subject. Although many studies have been conducted on the performance evaluation of municipalities, there is no study on the performance evaluation of Elazığ Municipality in the literature. The study aims to analyze performance evaluation practices in municipalities in Turkey through the example of Elazığ Municipality. The findings of the comprehensive research will set an example for both Elazığ Municipality and other municipalities in terms of performance evaluation. It is also expected that this thesis will contribute to the regulations to be made to increase the institutional performance of local governments in the process of restructuring public administration. The study is based on document analysis, one of the qualitative data collection methods, and focuses on the strategic plan, performance programs and annual reports of Elazığ Municipality for the period 2015-2019. This study reveals the main problems encountered in the performance management processes of the municipality and the areas of successful implementation. The recommendation of the study is as follows; the goals set in municipalities should be implemented and new strategies should be developed to achieve success in performance management in municipalities.