Orta öğretim düzeyinde mutfak eğitimi alan öğrencilerin coğrafi işaret algı ve farkındalığının belirlenmesi; Karaman ili örneği
Determination of geographical sign perception and awareness in the field of culinary education at secondary education level; Karaman province example
- Tez No: 954532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA AKTAŞ, DOÇ. DR. AYŞE BÜŞRA MADENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
“Bu tez çalışması, Karaman ilinde ortaöğretim düzeyinde mutfak eğitimi alan öğrencilerin coğrafi işaretli ürünlere yönelik algı, farkındalık ve satın alma davranışlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında 301 öğrenciye uygulanan anketlerden elde edilen bulgular, öğrencilerin coğrafi işaret kavramına ilişkin temel düzeyde bilgi sahibi olduklarını, ancak bu bilginin tutum ve davranışa dönüşmesinde çeşitli demografik değişkenlerin etkili olduğunu göstermektedir. Öğrenciler coğrafi işaretli ürünleri kalite, güvenilirlik ve kültürel değer taşıması açısından olumlu değerlendirmektedir. Gerçekleştirilen korelasyon ve regresyon analizleri, öğrencilerin coğrafi işaret farkındalığı ve algı düzeyleri ile satın alma davranışları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur. Bu bağlamda, coğrafi işaretli ürünlere yönelik farkındalığın artırılması ve bu farkındalığın sürdürülebilir tüketim davranışına dönüşebilmesi için ilgili içeriklerin eğitim müfredatına entegre edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Araştırma, Türkiye'de bu yaş grubuna yönelik yapılan ilk çalışmalardan biri olması bakımından literatüre özgün bir katkı sunmaktadır.”
Özet (Çeviri)
“This thesis aims to examine the perceptions, awareness, and purchasing behaviors related to geographical indication (GI) products among secondary school students receiving culinary education in the province of Karaman. The findings obtained from surveys conducted with 301 students reveal that while the students possess a basic understanding of the concept of geographical indications, various demographic variables influence the transformation of this knowledge into attitudes and behaviors. The students evaluate GI products positively in terms of quality, reliability, and cultural value. The correlation and regression analyses conducted indicate a significant positive relationship between students' awareness and perception levels of GI products and their purchasing behaviors. In this context, it is concluded that integrating relevant content into the educational curriculum is necessary to enhance awareness of GI products and transform this awareness into sustainable consumption behavior. This study presents an original contribution to the literature as one of the first to focus on this age group in Türkiye.”