Okul öncesi dönem çocuklarının bağlanma stilleri, benlik algıları ve öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between attachment styles, self-concept, and self-regulation skills in preschool children
- Tez No: 954533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF YILMAZ İLTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırmanın amacı, okul öncesi dönem çocuklarının bağlanma stilleri, benlik algıları ve öz düzenleme becerileri arasındaki ilişkinin çeşitli demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesidir. Araştırmada ilişkisel tarama deseni kullanılmıştır. Araştırma kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 4-5 yaş grubundaki 229 çocuktan oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, benlik algısı ile öz düzenleme becerileri arasında tüm alt boyutlarda anlamlı bir ilişki bulunmazken, çocukların benlik algısı ile bağlanma stilleri arasında anlamlı ilişki bulunmuş ve çocukların benlik algılarıyla kararsızlık-direnç bağlanma stili arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Analiz sonuçlarına göre, çocukların bağlanma biçimleri öz-düzenleme becerileriyle çeşitli yönlerde ilişkilidir. Kaçınmacı bağlanma düzeyinin yükselmesi, özellikle dikkat süreçleri, çalışma belleği ve duygusal engelleyici kontrol becerilerinde düşüşe yol açarken davranışsal engelleyici kontrol üzerinde belirgin etkisi bulunmamıştır. Buna karşılık kararsız/dirençli bağlanma, dikkat ve hem duygusal hem davranışsal engelleyici kontrol alanlarında, ayrıca öz-düzenleme toplamında beklenmedik biçimde olumlu ilişkilere sahiptir; düzensiz bağlanma da dikkat, duygusal engelleyici kontrol ve genel öz-düzenleme performansıyla pozitif yönde ilişkilenmiştir. Buna karşın çocukların benlik algıları ile öz düzenleme becerileri arasından anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Araştırma sonucunda çocukların bağlanma stilleri cinsiyet ve baba öğrenim durumuna göre farklılaşmazken, bağlanma stili kardeş sayısı, okul öncesi eğitim kurumuna devam süresi, anne öğrenim durumu ve sosyoekonomik düzey değişkenlerine göre farklılık göstermiştir. Çocukların benlik algıları hiçbir demografik değişkene göre anlamlı farklılık göstermemiştir. Araştırmada çocukların öz düzenleme becerileri cinsiyet, okul öncesi eğitim kurumuna devam süresi ve baba öğrenim durumuna göre anlamlı farklılık göstermezken, kardeş sayısı (engelleyici kontrol-duygu), anne öğrenim durumu (dikkat) ve sosyoekonomik düzey (dikkat) değişkenlerine göre farklılaştığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to examine whether the relationship between preschool children's attachment styles, self-concept and self-regulation skills differs according to various demographic variables. A correlational survey design was used in the study. The study consists of 229 children aged 4-5 years selected by convenience sampling. According to the results obtained from the study, while no significant relationship was found between self-concept and self-regulation skills in all sub-dimensions, a significant relationship was found between children's self-concept and attachment styles, and a negative significant relationship was found between children's self-concept and the avoidant-resistant attachment style. According to the analysis results, children's attachment styles are related to self-regulation skills in various ways. An increase in avoidant attachment levels led to a decrease in attention processes, working memory, and emotional inhibitory control skills, while there was no significant effect on behavioral inhibitory control. In contrast, ambivalent/resistant attachment has unexpected positive relationships in the areas of attention and both emotional and behavioral inhibitory control, as well as in overall self-regulation; disorganized attachment is also positively related to attention, emotional inhibitory control, and overall self-regulation performance. However, no significant relationship was found between children's self-concept and self-regulation skills. The results of the study showed that children's attachment styles did not differ according to gender and father's educational status, but attachment style differed according to the number of siblings, duration of preschool education, mother's educational status, and socioeconomic status. Children's self-concept did not show any significant differences according to demographic variables. In the study, children's self-regulation skills did not show any significant differences based on gender, duration of attendance at a preschool education institution, or father's educational status, but they were found to vary based on the number of siblings (inhibitory control-emotion), mother's educational status (attention), and socioeconomic status (attention).