Golf turistlerinin çevre bilinci, algıladıkları yesil otel uygulamalarının konaklama niyetlerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of golf tourists' environmental awareness and perceived green hotel practices on their accommodation intentions
- Tez No: 954540
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEY ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Ortaya çıkan çevreci talepler karşısında işletmelerde çevreninin korunmasına yönelik uygulamaları hayata geçirmeye başlamışlardır. Çevrenin korunmasına yönelik uygulamalar ile hem tüketicilerin çevreci hassasiyetlerini karşılamak hem de ekonomik anlamda maliyetlerini düşürmek için yeşil otel uygulamalarına talep göstermektedirler. Başka alanlarda faaliyet gerçekleştiren işletmeler tarafından talep gören yeşil uygulamaları, turizm işletmeleri tarafından da tercih edilerek yaygınlaşmaktadır. Turistlerin çevresel sorunlara karşı taşıdıkları çevre bilinci, çevre dostu yeşil uygulamayı tercih eden otellere yönelik tutumlarını etkilemektedir. Turistlerin giderek artan çevre bilinci ve tüketicilerin yeşil otellerde konaklama niyetlerini olumlu yönde etkilemektedir. Bu çalışmanın amacıda, golf turistlerinin çevre bilinci, doğada olma duyguları ve algıladıkları yeşil otel uygulamalarının konaklama niyetlerine etkisinin incelenmesidir. Literatürde golf turistlerinin yeşil yıldızlı otelleri ziyaret etme niyetini etkileyen faktörlere ilişkin yeterince çalışmaya rastlanamamıştır. Bu çalışma tüketicilerin yeşil yıldızlı otelleri tercih etme niyetini etkileyen faktörlerin açısından literatüre katkıda bulunacağı düşünülmektedir. Çalışmanın amacı, çevre bilinci ve doğada olma duygusunun algılanan yeşil otel uygulamalarını tercih etme niyetine etkisinin araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
In the face of emerging environmentalist demands, businesses have started to implement practices for the protection of the environment. With practices aimed at protecting the environment, they demand green hotel practices in order to both meet the environmental sensitivities of consumers and reduce their economic costs. Green applications, which are demanded by businesses operating in other fields, are also preferred by tourism businesses and become widespread. The environmental awareness of tourists against environmental problems affects their attitudes towards hotels that prefer environmentally friendly green practices. Increasing environmental awareness of tourists and consumers' intention to stay in green hotels positively affect. The aim of this study is to examine the effects of golf tourists' environmental awareness, feelings of being in nature and perceived green hotel practices on their accommodation intentions. In the literature, there are not enough studies on the factors affecting the golf tourists' intention to visit green star hotels. It is thought that this study will contribute to the literature in terms of the factors affecting consumers' intention to choose green star hotels. The aim of the study is to investigate the effects of environmental awareness and the feeling of being in nature on the perceived intention to prefer green hotel practices.