Bir üniversite hastanesi diyet polikliniğine başvuran bireylerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve etkileyen faktörler
Healthy lifestyle behaviors and affecting factors of individuals applying to a university hospital diet clinic
- Tez No: 954541
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DEMİREZEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada bir üniversite hastanesi diyet polikliniğine yönlendirilen hastaların psikolojik iyi oluş (PİOÖ) ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları (SYBD) arasındaki ilişkiyi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını etkileyen diğer faktörleri değerlendirmek amaçlanmıştır. Kesitsel tipteki çalışmanın evrenini Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Diyet Polikliniğine yönlendirilen hastalar oluşturmaktadır. Veriler, 1.09.2023-31.12.2023 tarihleri arasında, araştırmacılar tarafından oluşturulan sosyodemografik özellikleri içeren 10 soru, sağlıklı yaşam özelliklerine ait 12 soru, psikolojik iyi oluş ölçeğine ait 8 soru, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeğine ait 52 soru toplam 82 soruluk anket ile toplanmıştır. Diyet polikliniğine toplam 1502 hasta başvurmuş, %.69,44 oranında katılım sağlanmıştır. Araştırmamızda tanımlayıcı istatistikler, Ki-kare, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis-H, Post-Hoc, spearman korelasyon testleri kullanılmıştır. Çalışmamızdaki katılımcıların yaşları 18-85 arasında değişmektedir, yaş ortalaması 44,5±15,5'tür. Katılımcıların VKİ 13,2-52,8 arasında değişmektedir, VKİ ortalaması 30.0±6,2'dir. Katılımcıların SYBD'den aldıkları toplam puan ortalaması 127,85±19,30; SYBD sağlık sorumluluğu alt boyutu puan ortalaması 21,55±4,64; SYBD fiziksel aktivite alt boyutu puan ortalaması 13,88±4,58; SYBD beslenme alt boyutu puan ortalaması 22,47±4,29; SYBD manevi gelişim alt boyutu puan ortalaması 25,60±4,55; SYBD kişiler arası ilişkiler alt boyutu puan ortalaması 25,62±4,40; SYBD stres yönetimi alt boyutu puan ortalaması 18,70±3,71 puandır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the relationship between psychological well-being (PWBS) and healthy lifestyle behaviors (HLBS) of patients referred to a university hospital diet clinic and other factors affecting healthy lifestyle behaviors. The universe of the cross-sectional process consists of the drugs directed to the Diet Polyclinic of Afyonkarahisar Health Sciences University Faculty of Medicine Hospital. Data were collected by the researchers between 01.09.2023-31.12.2023 with a total of 82 questions, including 10 questions on sociodemographic characteristics, 12 questions on healthy living characteristics, 8 questions on psychological well-being performance, and 52 questions on the Healthy Lifestyle Behaviors Scale. A total of 1502 patients applied to the diet polyclinic, and a participation rate of, 69.44% was observed. Descriptive statistics, Chi-square, Mann Whitney-U, Kruskal Wallis-H, Post-Hoc, Spearman correlation tests were used in our research. The ages of the participants in our study ranged from 18 to 85, with a mean age of 44.5±15.5. The participants' BMI ranged from 13.2 to 52.8, with a mean BMI of 30.0±6.2. The total mean score that the participants got from SYBD was 127.85±19.30; the mean score of the SYBD health responsibility sub-dimension was 21.55±4.64; the mean score of the SYBD physical activity sub-dimension was 13.88±4.58; the mean score of the SYBD nutrition sub-dimension was 22.47±4.29; the mean score of the SYBD spiritual development sub-dimension was 25.60±4.55; the mean score of the SYBD interpersonal relationships sub-dimension was 25.62±4.40; and the mean score of the SYBD stress management sub-dimension was 18.71±3.71.