Örgütlü suçlarda tütün mamülleri kaçakçılığı
Smuggling of tobacco products ın organization crime
- Tez No: 954542
- Danışmanlar: PROF. DR. SITKI YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Economics, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dünya genelinde hemen hemen her ülkenin bir şekilde karşılaştığı ve engelleme yolunda büyük çaba sarf ettiği kaçakçılık problemi ülkemiz genelinde günden güne artarak devam etmektedir. Bu nedenle kaçakçılık suçu kavramının çözümü için çeşitli çalışmalar yürütülmektedir. Yine de kaçakçılık suçlarına aranan çözümler suçların artarak devam etmesinin önüne set çekememektedir. Her ne kadar Türkiye'de gerek akademik gerekse siyasi ve hukuki zeminlerde kaçakçılığın önlenebilmesi adına ulusal ve uluslararası zirveler yürütülse de vergisiz kazancı hedefleyen örgütlerin eylem ve faaliyetleri hız kesmemektedir. Her ne olursa olsun kaçakçılık eylemlerini gerçekleştirirken yakalanarak hapse atılanların ticari hayatları bitme noktasına gelse de bu devrin tüccarlarının büyük bir kısmının kaçakçılık faaliyeti yürütmekten kendini alıkoyamadığı anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is encountered in some way in almost every country around the world, and the smuggling problem, for which great efforts are made by preventing methods, continues to increase day by day. For this reason, various studies are carried out to solve the problem of smuggling crime. However, providing solutions to smuggling crimes does not prevent the crimes from continuing to increase. Even though national and international summits are being held in Turkey on academic, political and legal grounds to prevent smuggling, actions and activities from departments that generate tax-free income do not slow down. Regardless, it is understood that the commercial lives of those who were caught and imprisoned during smuggling activities came to an end, and most of the merchants of this period could not stop themselves from smuggling activities.