Yusuf el-Karadâvî'nin azınlıklar fıkhı teorisinin klasik fıkıhla mukayesesi
The comparison of Yusuf al-Qaradawi's minorities jurisprudence theory with the classical Islamic jurisprudence
  1. Tez No: 954573
  2. Yazar: FATİH DURMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TAYİP NACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Karadâvî'nin azınlıklar fıkhına dair fetvalarının klasik fıkıhla mukayesesini amaçlayan bu çalışma giriş ve sonuç kısımları dışında iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Karadâvî'nin hayatı, azınlıklar fıkhı ve kavramları ile Karadâvî'nin azınlıklar fıkhı anlayışı incelenmiştir. İkinci bölümde ise Karadâvî'nin fî Fıkhi'l-ekalliyyâti'l-müslime adlı eserindeki azınlıklar fıkhına dair fetvaları deliller ve delillerden istifade açısından dört mezhep özelinde klasik fıkıh kaynaklarıyla mukayese edilmiştir. Çalışmada doküman analizi ve karşılaştırma yöntemleri kullanılmıştır. Mukayese neticesinde Karadâvî'nin bu alandaki fetva ve yaklaşımlarında Müslüman azınlıkların dinlerini kolaylıkla yaşayabilmelerini sağlamak ve bu bağlamda onlar için en uygun fıkhî hükümleri ortaya koymak amacıyla hareket ettiği, bu hedef doğrultusunda mevcut fıkhî birikimden yararlanmakla birlikte çeşitli ictihadlarda bulunup yeni görüşler ortaya koyduğu, bu amaç ve yöntemin doğal bir sonucu olarak Müslüman olan bir kadının gayrimüslim olan eşiyle evliliğini sürdürmesinde bir sakınca olmadığı, Müslümanın gayrimüslime mirasçı olabileceği gibi klasik fıkıhta cevaz verilmeyen pek çok meselede Müslüman azınlıklara ruhsat tanıyarak kendine özgü bir azınlıklar fıkhı anlayışı oluşturduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın neticesinde Karadâvî'nin azınlıklar fıkhı anlayışının, yöntem ve ulaştığı sonuçlar itibarıyla klasik fıkıhtan büyük oranda farklılık arz ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study, which aims to compare Qaradawi's fatwas on minority jurisprudence with classical jurisprudence, consists of two parts, apart from the introduction and conclusion parts. In the first part, Qaradawi's life, minority jurisprudence and concepts, and Qaradawi's understanding of minority jurisprudence are examined. In the second part, Qaradawi's fatwas on minority jurisprudence in his work fī Fiqh al-Aqalliyāt al-Muslima are compared with classical jurisprudence sources, specific to four schools of thought, in terms of evidence and utilization of evidence. Document analysis and comparison methods are used in the study. As a result of the comparison, it has been determined that Qaradawi's fatwas and approaches in this field aimed to ensure that Muslim minorities could easily practice their religion and to present the most appropriate jurisprudential provisions for them in this context, that in line with this goal, he made use of the existing jurisprudential accumulation and made various ijtihads and put forward new views, that as a natural result of this goal and method, there was no harm in a Muslim woman continuing her marriage with her non-Muslim husband, that a Muslim could inherit from a non-Muslim, and that he created a unique understanding of jurisprudence of minorities by granting permission to Muslim minorities in many issues that were not permitted in classical jurisprudence. As a result of the study, it was concluded that Qaradawi's understanding of jurisprudence of minorities differed greatly from classical jurisprudence in terms of its method and the results it reached.