İlkokul çocuklarında problemli medya kullanımı, uyku kalitesi ve beden kütle indeksi ilişkisi
The relationship between problematic media use, sleep quality and body mass index in primary school children
  1. Tez No: 954579
  2. Yazar: MEHMET NURİ YAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP BATI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, ilkokul çağındaki öğrencilerin problemli medya kullanımı (PMK), uyku kalitesi ve beden kütle indeksi (BKİ) arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türdeki çalışma Konya ili merkezindeki bir ilkokulda yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini ilgili okulda öğrenim gören öğrenciler ve ebeveynleri oluşturmuş, örneklem büyüklüğü Roasoft programı kullanılarak %95 güven aralığı ve %5 hata payı ile 201 olarak belirlenmiştir. Araştırmanın verileri“Tanıtıcı Özellikler Bilgi Formu”,“Problemli Medya Kullanım Ölçeği-Ebeveyn Kısa Formu (PMKÖ-KF)”,“Çocuk Uyku Alışkanlıkları Anketi”kullanarak toplanmıştır. Beden kütle indeksi (BKİ) ölçümleri araştırmacı tarafından yapılmıştır. Verilerin analizi IBM SPSS V22 ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the relationship between problematic media use (PMU), sleep quality, and body mass index (BMI) among elementary school students. This descriptive and correlational study was conducted at an elementary school in the center of Konya province. The study population consisted of students enrolled at the school and their parents, and the sample size was determined to be 201 using the Roasoft program with a 95% confidence interval and a 5% margin of error. Research data The research data were collected using the“Descriptive Characteristics Information Form,”“Problematic Media Use Scale-Parent Short Form,”and“Child Sleep Habits Questionnaire.”Body mass index measurements were taken by the researcher. Data analysis was performed using IBM SPSS V22.