İş tatmininin üretken enerjiye etkisinde iş güvenliği yönetim uygulamalarının aracılık rolü
The mediating role of occupational safety management practices in the effect of job satisfaction on productive energy
  1. Tez No: 954578
  2. Yazar: MAHMUT SEVGİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, iş tatmininin üretken enerji üzerindeki etkisinde güvenlik yönetim uygulamalarının aracılık rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Literatürde güvenlik yönetim uygulamalarının çalışma koşullarını iyileştirmesinin yanı sıra çalışanların tutum ve davranışlarını olumlu yönde etkilediği belirtilmiştir. Ancak bu uygulamaların çalışanlar tarafından ek yük olarak algılanması, iş tatmini ve motivasyon üzerinde olumsuz etkilere yol açabilmektedir. Öte yandan iş tatmininin üretken enerji üzerindeki olumlu etkisi birçok çalışmada ortaya konmuştur. Bu araştırmada, güvenlik yönetim uygulamalarının bireysel algılar düzeyinde iş tatmini ve üretken enerjiye olan etkileri incelenmiştir. Araştırma kapsamında güvenlik yönetim uygulamaları, iş tatmini ve üretken enerji arasındaki ilişkiler, kavramsal bir çerçeve ile açıklanmış ve veriler üç farklı ölçekle toplanmıştır. 210 katılımcıdan oluşan bir örneklem üzerinde 54 soruluk 5'li Likert tipi anket uygulanmıştır. Ölçeklerin yapı geçerliliği ve güvenilirlik analizleri, IBM SPSS vs. 24 ve AMOS programlarıyla gerçekleştirilmiş, yapısal eşitlik modeli kullanılarak aracılık rolü test edilmiştir. Araştırma bulgularının, iş sağlığı ve güvenliği (İSG) uygulamalarına yönelik yeni çözüm önerileri geliştirilmesine ve örgütlerde İSG farkındalığının artırılmasına katkı sağlaması beklenmektedir. İstanbul Gelişim Üniversitesi çalışanları ile sınırlı olan söz konusu çalışma, güvenlik yönetim uygulamalarının iş tatmini ve üretken enerji üzerindeki aracılık rolüne yönelik literatüre önemli bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the mediating role of safety management practices in the relationship between job satisfaction and productive energy. Literature suggests that safety management practices not only improve working conditions but also positively influence employee attitudes and behaviors. However, these practices can be perceived as additional workload by employees, potentially causing negative impacts on job satisfaction and motivation. On the other hand, the positive effect of job satisfaction on productive energy has been demonstrated in numerous studies. The research examines the individual perceptions of safety management practices and their direct or indirect effects on job satisfaction and productive energy. A conceptual framework is established, and data is collected through three distinct scales. A 54-item, 5-point Likert-type questionnaire was administered to 210 participants from Istanbul Gelişim University. Validity and reliability analyses were conducted using IBM SPSS vs. 24 and AMOS software, followed by structural equation modeling to test the mediating role. The findings are expected to contribute to developing innovative solutions for occupational health and safety (OHS) practices and raising awareness of OHS within organizations. This study, limited to Istanbul Gelişim University employees, aims to provide significant insights into the mediating role of safety management practices on the relationship between job satisfaction and productive energy.