Application of the 3G PCS technologies to the mobile subsystem of the next generation tactical communications systems
Üçüncü nesil PCS teknolojilerinin gelecek nesil taktik muharebe sistemlerinin gezgin altsistemine uyarlanması
- Tez No: 95458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
İşlem gücü ile çoğul ortam ve telsiz iletişimlerinde sivil alanda gerçekleştirilen ilerlemeler, daha sağlam ve etkin muharebe iletişim sistemlerinin geliştirilmesi için yeni olanaklar yaratmaktadır. Bununla beraber, askeri ve sivil iletişim arasında bazı temel farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklılıklardan en önemli iki tanesini, muharebe sahasındaki düşmanca ortam ve acil konuşlandırılma gereksinimi olarak sıralayabiliriz. Çalışmamızda, bu temel farklılıklara rağmen, üçüncü nesil PCS sistemleri olarak adlandırılan, kullanıma sunulmuş ve geliştirilmeye devam edilen sivil iletişim teknolojilerinin askeri ortama nasıl uyarlanabileceğim inceliyoruz. İletişim yapılacak alanı, bir referans noktasından başlayarak düzgün şekilli ve sabit boyutlu sanal hücrelerle kapladığımız, Sanal Hücre Kalıbı (SHK) yaklaşımını bu amaca hizmet edecek bir çözüm olarak öneriyoruz. Hem hücresel hem de“ad hoc”teknikleri kullandığımız karışık çok katmanlı bir ağda, sanal hücre kalıbını kullanarak telsiz kaynaklan yönetiyoruz. Taktik iletişim sistemlerinin başanmlannm değerlendirilmesi amacıyla bir benzetim yöntemi de öneriyoruz. Bu yöntemde, önceden gerçekleştirilen bilgisayar destekli askeri tatbikatlarda girilen emirleri, çok sayıdaki birliğe ait hareket, görev ve durum gibi verileri toplayan bir yapıcı (muharebe) model kullanarak tekrar işletmekteyiz. Daha sonra toplanan bu veriler daha da detaylandınlarak, basan ölçütlerimize ait değerleri üreten benzetimi sürmekte kullanılmaktadır. Sistemi değerlendiren başanm ölçümleri, SHK' dan yararlanılarak geliştirilen mimarinin, acil konuşlandınlma ihtiyacını karşıladığım ve kabul edilebilir bir hizmet derecesine sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The advances in high-speed computations, multimedia and wireless communications promise new opportunities to develop more robust and agile battlefield communications systems. However, there are some major distinctions between the military and commercial communications. We can enumerate the most basic two of them as the hostile environment in battlefield, and the rapid deployment requirement. In our study, we discuss how to employ emerged and evolving civilian commercial technologies, namely the third generation (3G) Personal Communications Services (PCS) techniques for military communications in spite of the existence of such distinctions. We propose an approach called Virtual Cell Layout (VCL) in which the communications area is tessellated with regularly shaped fixed virtual cells starting from a geographic reference location. The radio resources are managed in a multitier hybrid network by employing both cellular and ad hoc techniques and using VCL. We also propose a simulation approach for the performance evaluation of the tactical communications systems. In this approach, the commands entered during the military computer aided exercises are replayed by running a constructive (combat) model which generates mobility, posture and status data for a number of units, then these data are enhanced and drive a simulation which produces the data related to the performance metrics. The evaluated performance of the system shows that the VCL based architecture satisfies the rapid deployment requirement and gives an acceptable grade of service.