Mobil iletişim teknolojileri kullanarak medikal bilişim uygulama örnekleri
Medical informatics applications using mobile telecommunication technologies
- Tez No: 285472
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Science and Technology, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bilişim ve iletişim teknolojileri ile birlikte tıp biliminde de hızlı gelişmelerin yaşanması, günümüzdeki ihtiyaçların değişmesine yol açmıştır. İhtiyaçların zaman ve mekana bağımlı kalınmadan giderilmesi teletıp kavramına önem kazandırmıştır. Mobil iletişim teknolojileri bu alanda etkin bir şekilde kullanılabilmektedir. Sürekli gözetim altında tutulmak istenen hastalardan alınan fizyolojik işaretler, kablosuz iletişim teknolojileri vasıtasıyla uzaktan izlenebilir. Özellikle ulaşımın zor olduğu kırsal kesimlerde ve yatağa bağlı hastaların izlenmesinde böyle bir sistem büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu çalışmada teletıp, mobil teknolojiler, fizyolojik işaretler ve teletıp alanında yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Ayrıca örnek olarak bir sistem önerilmiştir. Bu sistemde EKG cihazı ile hastadan alınan bilgilerin 3G ağ üzerinden uzaktaki hekimin bilgisayarına aktarılıp izlenmesi öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Developments of informatics and communication Technologies with medical science caused to change needs of present day. Supplying these needs without considering time and place made telemedicine important. Mobile telecommunication technologies can labe used effectively in this area. The physiologic signs taken from patients who continiously monitored can be followed via wireless communication technologies. Especially in rured areas where the transporting is difficult and the monitoring of bedridden patients this system will provide easiness. This study includes information about telemedicine, mobile technologies, physiologic signs and researches on telemedicine. A system is offered as an examplee too. In this system the information which has taken from the patient via an ECG machine is forward to the expert?s PC over 3G network.