Effect of curing on resistance to deicing salt scaling, freezing-thawing and chloride-ion penetration of fly ash concrete
Ucucu küllü betonlarda kürün buz çözücü tuzlara ve donma çözülme döngülerine karşı direnç ve klor iyonu geçirgenliği üzerine etkisi
- Tez No: 95457
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Uçucu Kül' ün beton yapımında kendi başına bir malzeme olarak veya katkılı çimentolar içinde kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Uçucu Külün çimento yerine kullanımının ekonomik yararlan ve belirli uygulamalarda beton özelliklerini iyileştirmeside onu popüler kılmaktadır. Normal betonlarda olduğu gibi, uygun biçimde kür edildiğinde Uçucu Kül reaksiyon ürünleri, betonun çimento hamuru içinde hidratlanan çimento parçacıkları arasındaki boşlukları doldurarak, beton dayanımına doğrudan etki eden su ve zararlı kimyasal madde geçirimliliğinin azalmasını sağlar. Betonun performansının belirlenmesinde dayanım ve mekanik testlerin de dahil olduğu pekçok farklı metod kullanılabilir. Bu çalışmada, normal betonlardan başlayarak, yüksek oranda uçucu kül ihtiva eden betonların farklı kür şartlan altmda dayanıklılığa bağlı performanslan, mekanik özellikleri ile birlikte araştmlmıştır. Dayanıklılık özellikleri buz çözücü tuzlara ve donma-çözülme döngülerine karşı direnç, klor iyon geçirgenliği, kılcal geçirgenliği kapsarken, mekanik özellikler ise yarma mukavemeti, eşdeğer küp mukavemeti ve eğilme mukavemeti değerlerinden oluşmaktadır. Bu çalışmada ele alman dört farklı beton kanşımmda çimento miktan ağırlıkça %0, %15, %30 ve % 40 oranlarında uçucu kül ile değiştirilmiştir. Kür türünün etkisinin belirlenmesi için bu kanşımlar üç farklı kür şartına tabi tutulmuştur.“1. Kür Tipi'”kontrolsüz kürdür ve numuneler kalıplardan çıkanldıktan sonra deney zamanına kadar laboratuar şartlannda bekletilmiştir.“2. Kür Tipi”standart kürdür ve numuneler kalıplardan çıkanldıktan sonra bir hafta boyunca 20 °C suda bekletilmiş daha sonra deney zamanına kadar 20 °C de kür odasmda tutulmuştur. Son kür tipi olan“ 3. Kür Tipi”nde ise numuneler kalıptan çıkanlıp bir hafta 30 °C suda bekletilip daha sonra 20 °C kür odasına alınmış ve bütün numuneler 28. ve 56. günlerde test edilmişlerdir. Deney sonuçlan betonda çimento yerine uçucu kül kullanımının mekanik özellikler üzerinde genelde olumsuz etkiler oluşturduğunu göstermiştir. Bu olumsuz etkiler kontrolsüz küre (1. Kür Tipi) tabi tutulan numuneler için daha belirginken, standart kür edilen (2. Kür Tipi) numuneler için daha az etkili ve sıcak kür edilen (3. Kür Tipi) numuneler için en az etkilidir. Bunun aksine, çimento yerine uçucu kül kullanımı kılcal MpcOMunASYOfi HtmlV1I1 geçirgenlik, klor geçirgenliği (AASHTO T 277'e göre belirlenen), buz çözücü tuzlar (ASTM C672 ) ve donma-çözülme döngülerine karşı direnç üzerinde olumlu etkiler sağlamıştır. Burada da kontrolsüz kür edilen numunelerde uçucu külün etkisi olumsuz olmuştur. En yüksek dayanıklılık performansı sıcak küre (3. Kür Tipi) tabi tutulan numunelerde gözlenirken, bunu takiben standart kür (2. Kür Tipi) numuneleri yer almış ve en düşük sonuçlara kontrolsüz kür (1. Kür Tipi) edilen numunelerde karşılaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fly ash is used extensively in concrete as a separately batched material and as an ingredient in blended cement. The use of fly ash in concrete as a replacement material for cement is becoming popular for economy and improvement of the properties of concrete for certain applications. As for normal concrete, when properly cured, fly ash reaction products help fill in the spaces between hydrating cement particles in the cement paste, thus lowering its permeability to water and aggressive chemicals which is strongly related to the durability of concrete. Concrete performance can be assessed in many ways including durability and mechanical behavior. In this study the durability related performance of normal to high volume fly ash concrete cured differently is investigated along with mechanical properties. Durability characteristics include resistance to deicing salt scaling and freezing-thawing cycles, chloride-ion permeability, capillary absorption whereas the mechanical properties include splitting tensile, compressive, and flexural strengths. The four concrete mixtures used in this study contained 0%, 15%, 30%, and 40% fly ash replacing portland cement by mass. To determine the effect of curing type, three different curing conditions were used. Curing Type 1 was the uncontrolled curing condition; the specimens were kept inside the laboratory after demolding till the time of testing. Curing Type 2 was the standard curing condition; specimens after demolding were put in 20 °C water for 1 week then kept in 20 °C curing room. Curing Type 3 named as hot curing; specimens after demolding were put in 30 °C water for 1 week and then kept in 20 °C curing room till they are tested at 28 and 56 days of age. The results revealed that fly ash replacement generally had negative effects on mechanical properties. The negative effects are more distinguishable when the specimens are not cured (Type 1) and less pronounced with moist curing (Type 2) and least with hot curing (Type 3). On the contrary, fly ash replacement generally had positive effects on capillary absorption, chloride permeability (determined by AASHTO T 277), deicing salt scaling (tested according to ASTM C672) and freezing-thawing resistance with theVI exception that these properties also were negatively affected in the uncontrolled cured specimens. Highest durability performance was observed in the hot cured (Type 3 ) specimens followed by moist curing (Type 2) ones, and the lowest results were those of the non-cured specimens (Type 1).