Sosyal medya pazarlama faaliyetlerinde sağlık turizmi farkındalığında ınfulencerların aracılık rolünün belirlenmesi
Determining the mediating role of influencers in health tourism awareness in social media marketing activities
  1. Tez No: 954581
  2. Yazar: DUNA ALBARIDI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BAŞAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Son yıllarda sağlık turizmi, küreselleşen dünyada hızla büyüyen bir sektör haline geldi. Sağlığın yüksek ömrü, bekleme koşulları ve kalite farklılıkları gibi unsurlar, bireyleri yurt dışında sağlık hizmetine yönlendirmektedir. Bu bağlamda sosyal medya, sağlık turizmi pazarlamasında etkili bir araç olarak ön planda koruma sağlamaktadır. Sosyal medya platformlarında geniş kitlelere ulaşabilen influencerlar, sağlık turizmi alanında kalıcı olarak yaratmada önemli bir rol üstlenmektedir. Bu amaçla, sosyal medya pazarlama faaliyetleri kapsamında sağlık turizmi hakkında bilgi sahibi olmak için influencerların aracılık rolü üstlenmektedir. Çalışma, sağlık turizmi sektöründeki potansiyel hasta kitlesinin karar alma sürecinde etkileyicilerin yeteneklerini analiz etmeyi hedeflemektedir. Özellikle influencerların güvenilirliği, otoritesi ve takipçi kitlesiyle olan iletişimi, sağlık turizmi hizmet sağlayıcılarının mesajlarının hedef kitleye dayanmasında nasıl bir rol oynandığını açıklamaktadır. Araştırma, nitel ve nicel yöntemlerin bir anlatımı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Sosyal medyanın sağlık turizmine yönelik içerik paylaşan influencerların yöntemleri, kullanıcı deneyimleri ve geri dönüş oranları analiz edildi. Elde edilen bulgular, influencerların sağlık turizminin arttırılmasında ve hedef kitle üzerinde olumlu algı yaratmada önemli bir araç olduğunu göstermektedir. Ayrıca, güvenilir bir marka imajı yönetiminde influencer iş birliklerinin kritik olduğu vurgulanmaktadır. Sonuç olarak, sağlık turizmi sektöründe faaliyet gösteren, sosyal medya pazarlama sistemlerine etki eden işlerin birleştirilmesinin dahil olduğu içerikleri göstermektedir. Bu, yalnızca kalıcı yaratmayla sınırlı kalmayıp, aynı zamanda uluslararası rekabet avantajı da sağlamaktadır. Bu bağlamda, etkileyici seçimi ve iş birliği değişikliklerinin ayrıntılı planlanması, başarıyı artırmada önemli bir faktör olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, health tourism has become a rapidly growing sector in the globalizing world. Factors such as the long life of health, waiting conditions and quality differences direct individuals to health services abroad. In this context, social media provides protection as an effective tool in health tourism marketing. Influencers who can reach large audiences on social media platforms play an important role in creating a permanent presence in the field of health tourism. For this purpose, influencers play a mediating role in order to have information about health tourism within the scope of social media marketing activities. The study aims to analyze the abilities of influencers in the decision-making process of the potential patient audience in the health tourism sector. In particular, the reliability, authority and communication of influencers with their follower audience explain how the messages of health tourism service providers are based on the target audience. The research was carried out using an explanation of qualitative and quantitative methods. The methods, user experiences and feedback rates of influencers who share content for health tourism on social media were analyzed. The findings show that influencers are an important tool in increasing health tourism and creating a positive perception on the target audience. In addition, it is emphasized that influencer collaborations are critical in the management of a reliable brand image. As a result, it shows the contents that include the integration of works that affect social media marketing systems operating in the health tourism sector. This is not only limited to permanent creation, but also provides international competitive advantage. In this context, the detailed planning of influencer selection and collaboration changes is a protection that stands out as an important factor in increasing success.