The role of social media marketing in building trust and influencing behavioral intentions in Turkey's medical tourism industry
Türkiye'nin medikal turizm sektöründe sosyal medya pazarlamasının güven oluşturma ve davranışsal niyetleri etkilemedeki rolü
- Tez No: 1019433
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEHİYE BEĞENDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Beykoz Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin medikal turizm sektöründe Sosyal Medya Pazarlama Faaliyetlerinin (SMMA) güven oluşturma ve davranışsal niyetleri etkileme üzerindeki rolünü incelemektedir. Araştırma ayrıca sosyal medya pazarlama faaliyetleri ile davranışsal niyetler arasındaki ilişkide güvenin aracılık rolünü araştırmaktadır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi ve kesitsel anket tasarımı kullanılmıştır. Veriler, Türkiye'de medikal turizm hizmetleriyle ilgilenen ve potansiyel medikal turistlerden oluşan 382 katılımcıdan toplanmıştır. Katılımcılar, dijital platformlar ve sosyal medya aracılığıyla medikal turizmle ilgili bilgi arayan bireyler arasından amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Toplanan veriler SPSS ve SmartPLS yazılımları kullanılarak Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) yöntemiyle analiz edilmiştir. Bulgular, Sosyal Medya Pazarlama Faaliyetlerinin Türkiye'deki medikal turizm sağlayıcılarına yönelik güveni ve davranışsal niyetleri anlamlı ve olumlu şekilde etkilediğini göstermiştir. Sonuçlar ayrıca güvenin davranışsal niyetler üzerinde güçlü ve pozitif bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanında aracılık analizi, güvenin SMMA ile davranışsal niyetler arasındaki ilişkiyi anlamlı şekilde aracılık ettiğini doğrulamıştır. Çalışma, medikal turizm alanında güven odaklı dijital pazarlama stratejilerinin önemini vurgulamakta ve şeffaf iletişim, bilgi güvenilirliği, hasta yorumları ve etkili sosyal medya etkileşiminin tüketici güvenini ve olumlu davranışsal sonuçları artırabileceğini göstermektedir. Araştırma, Uyarıcı–Organizma–Tepki (S–O–R) modelini Türkiye'nin medikal turizm sektörü bağlamında genişleterek literatüre katkı sağlamakta ve sağlık hizmeti sağlayıcıları ile politika yapıcılara dijital pazarlama stratejileri konusunda önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The present study is aimed at assessing the effect of Social Media Marketing Activities (SMMA) on building up trust and behavioral intentions among medical tourism service providers operating in Turkey. Moreover, it seeks to determine the mediating effect of trust on the association between SMMA and behavioral intentions among prospective medical tourism consumers. In the present study, a quantitative research methodology was used in a cross-sectional survey design. A sample of 382 potential medical tourists or people interested in medical tourism was surveyed. Specifically, purposive sampling was done to target those who sought out information about medical tourism on online platforms and social media. The collected data were statistically analyzed by means of SPSS and Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM) with the help of SmartPLS software. Furthermore, the findings clearly show that trust has a highly significant positive impact on behavioral intentions. Moreover, based on the results of the mediation analysis, it can be said that trust plays an important mediating role between SMMA and behavioral intentions. It is important to emphasize that the present research focuses on the significance of implementing trust-based digital marketing strategies within the field of medical tourism. Openness to communication, information veracity, patient reviews, and interactive social media use can be helpful in building up consumers' trust and leading to desirable behaviors. This research contributes to the current body of knowledge regarding the Stimulus–Organism–Response (S–O–R) theory in the case of Turkey's medical tourism sector.