Tekfurdağı (Tekirdağ)'nda iki Ayan: Osman Ağa ve Çelebi Süleyman Ağa
Two Ayan's in Tekfurdağı (Tekirdağ) Osman Ağa and Çelebi Süleyman Ağa
- Tez No: 954583
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ERDOĞAN ÖZÜNLÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nun geleneksel düzeninde mühim değişimlere sahne olan 18. yüzyıl, ayan çağı olarak isimlendirilmektedir. Bu çalışmada, Osmanlı arşiv belgelerinin sunduğu bilgiler ışığında 18. yüzyılın sonlarından 19. yüzyılın ortalarına dek müteaddit defalar Tekfurdağı (Tekirdağ) ayanlığı vazifesini icra eden Osman Ağa ve Çelebi Süleyman Ağa örneğinden taşradaki aktörlerin rolü, merkezî idare ile olan bağları ve çevreyle ilişkileri tarihsel bağlamda ele alınmaya çalışılmıştır. Osman Ağa ve Çelebi Süleyman Ağa Tekfurdağı ayanlığı vazifesinin yanısıra Osmanlı merkezi yönetiminin iktisadî ve siyasî şartlar çerçevesinde şekillenen iaşe politikaları neticesinde İstanbul ve sakinlerinin zaruri ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli rol oynayan Tekfurdağı mübâyaacılığı görevini de üstlenmiştir. Ayrıca ayanlık vazifesini Çelebi Süleyman Ağa ile Osman Ağa'nın halef-selef olarak icra ettikleri dönemde gerçekleşen dağlı eşkıyası sorunu, Tekfurdağı'nda Nizâm-ı Cedîd'e karşı oluşan muhalefet gibi önemli meselelerde üstlendikleri roller de ortaya konulmuştur. Ayanlara ait tereke kayıtlarından hareketle ayanların servetleri, yaşam tarzları ve hayat standartları da ele alınmıştır. Çelebi Süleyman Ağa ve aile üyeleri tarafından Tekfurdağı şehri sınırları dahilinde inşa edilen vakıf eserler ve imar faaliyetleri de yer bu incelemenin konusudur.
Özet (Çeviri)
The 18th century, which witnessed significant changes in the traditional order of the Ottoman Empire, is called the age of local notables (ayans). In this study, the role of the ayans in provincial administration, their connections to the central administration and their correlations with periphery have been discussed, through the figures of Osman Ağa and Çelebi Süleyman Ağa who performed the duty of Tekfurdağı (the city of Tekirdağ) ayanship several times from the late 18th century to the mid-19th century with the light of Ottoman archival documents. Osman Ağa and Çelebi Süleyman Ağa took on a task of ayanship duty in Tekfurdağı, and mubâyaacı duty which played a dominant role in meeting the essential requirements of İstanbul and its inhabitants as a result of the Ottoman central administration's provisioning policies that were shaped within the framework of economic and political conditions. In addition to these, the subject of this thesis includes mountain bandit problem that took place during the period when Süleyman Ağa and Osman Ağa performed the duty of ayanship successively, and their roles in matters of opposition against Nizâm-ı Cedîd (the New Order) in Tekfurdağı. Ayans' wealth, modes of life and life standards have also been discussed with reference to the records of inheritances belonging to ayans. This study also includes, urban development activities and waqf foundations which were built within the boundaries of the city of Tekirdağ by Çelebi Süleyman Ağa and his family members.