Balıkesir Üniversitesi öğrencilerinin gıda okuryazarlığı ile probiyotik mikroorganizmalar ve prebiyotik besinler bilgi düzeylerinin araştırılması
Investigation of food literacy and knowledge levels of probiotic microorganisms and prebiotic foods of Balıkesir University students
- Tez No: 954588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN TAVŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİNİN GIDA OKURYAZARLIĞI İLE PROBİYOTİK MİKROORGANİZMALAR VE PREBİYOTİK BESİNLER BİLGİ DÜZEYLERİNİN ARAŞTIRILMASI Araştırmamızın amacı, Balıkesir üniversitesi öğrencilerinin gıda okuryazarlığı durumunun tespiti ve sağlıklı yaşamın devamlılığı için probiyotik mikroorganizma ve prebiyotik besin bilgiler seviyesinin belirlenmesidir. Araştırmanın örneklemini, google anket formunu eksiksiz olarak dolduran 390 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Verilerin analizleri SPSS 18 programında yapılmıştır. Araştırmaya katılan öğrencilerin demografik özelliklerine yönelik sorulara frekans analizi uygulanmıştır. Tanımlayıcı analizlerde sayı, yüzde, ortalama, standart hata kullanılarak tablolarda sunulmuştur. Uyarlama yaparak oluşturduğumuz algılanan gıda okuryazarlığı ölçeğinin demografik verilere göre anlamlılık testlerinden önce normal dağılıma uygunluğu değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler için Kolmogorov-Smirnov sınaması kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren ve grup sayısı iki olan karşılaştırmalarda Student′s t testi testi, normalliği karşılamayanlarda Mann Whitey U testi, ikiden fazla grup barındıran ve normal dağılımı karşılayanlarda One-way Anova testi, kategorik değişken verileri arasında da ki-kare testi analizi uygulanmıştır. İstatiksel anlamlılık düzeyi p˂0.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma grubunun algılanan gıda okuryazarlık puanı 101.95±0.67 bulunmuş olup, gıda okuryazarlık puanı orta düzeydedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INVESTIGATION OF BALIKESİR UNIVERSITY STUDENTS' FOOD LITERACY AND THEIR KNOWLEDGE OF PROBIOTIC MICROORGANISMS AND PREBIOTIC FOODS The aim of our study is to determine the food literacy status of Balıkesir university students and to determine the level of probiotic microorganism and prebiotic nutrient knowledge for the continuity of healthy life. The sample of the study consisted of 390 university students who voluntarily completed the google survey form. Data analysis was performed in SPSS 18 program. Frequency analysis was applied to the questions regarding the demographic characteristics of the students participating in the study. Descriptive analyses were presented in tables using number, percentage, mean, standard error. Before looking at the significance tests of the perceived food literacy scale, which we adapted and created, according to demographic data, its suitability for normal distribution was evaluated. Kolmogorov-Smirnov test was used for these evaluations. Student′s t-test test was used for comparisons with two groups, Mann Whitey U test was used for comparisons that did not meet normality, One-way Anova test was used for comparisons with more than two groups that met normal distribution, and chi-square test analysis was applied between categorical variable data. Statistical significance level was accepted as p˂0.05. The perceived food literacy score of the study group was 101.95±0.67, and the food literacy score was at a moderate level.