Lojistik ve Orta Asya uygulaması
Logistics and Central Asia application
- Tez No: 954587
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAŞLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Makineleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, Orta Asya'daki lojistik ve ticaret dinamiklerini inceler, stratejik önemi, altyapı zorluklarını ve ulaşım verimliliğini artırmak için optimizasyon yöntemlerini vurgular. Orta Asya, küresel ticaret için çok önemli olmasına rağmen lojistik engellerle karşı karşıya olan Avrupa ve Asya'yı birbirine bağlar. Lojistiği tanımlar, tarihi gelişimi izler ve Orta Asya'nın Lojistik Performans Endeksi ve İpek Yolu'ndaki rolünü vurgular. Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan'daki demir yolu, kara yolu ve liman altyapısını değerlendirmek, bölgesel bağlantı ve ekonomik büyüme için önemli olan güçlü yönleri ve iyileştirme alanlarını ortaya koyar. Kuzeybatı, En Düşük Maliyet ve Vogel Yaklaşımı gibi optimizasyon yöntemleri, ulaşım rotalarını ve maliyetlerini analiz ederek çözüm optimumluğunu değerlendirir. İçgörüler, politika yapıcılara, lojistik yöneticilerine ve paydaşlara fayda sağlayarak daha sorunsuz ticaret akışlarını teşvik eder ve Orta Asya'nın ekonomik entegrasyonunu ilerletir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores logistics and trade dynamics in Central Asia, emphasizing strategic importance, infrastructure challenges, and optimization methods for enhancing transportation efficiency. Central Asia connects Europe and Asia, pivotal for global trade yet facing logistical hurdles. It defines logistics, traces historical development, and underscores Central Asia's role in the Logistics Performance Index and the Silk Road. Assessing railway, road, and port infrastructure across Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan reveals strengths and improvement areas crucial for regional connectivity and economic growth. Optimization methods like the Northwest Angle, Least Cost, and Vogel Approximation analyze transportation routes and costs, evaluating solution optimality. Insights benefit policymakers, logistics managers, and stakeholders, fostering smoother trade flows and advancing Central Asia's economic integration.