Nevşehir'i ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin şarap turizmi deneyimleri, duyusal izlenimleri ve davranışsal niyetleri arasındaki ilişkileri belirlemeye yönelik bir araştırma
A study to determine the relationships between wine tourism experiences, sensory impressions and behavioral intentions of domestic and foreign tourists visiting Nevsehir
- Tez No: 954591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL DURSUN KÜÇÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma, Nevşehir'i ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin şarap turizmi deneyimleri, duyusal izlenimleri ve davranışsal niyetleri arasındaki ilişkileri analiz etmeyi amaçlamaktadır. Şarap turizmi, turistlerin duyusal, bilişsel, fiziksel, duygusal ve sosyal deneyimlerini bir arada yaşadığı, destinasyonların kültürel kimliğini güçlendirme ve turist bağlılığını artırma potansiyeline sahip bir turizm türüdür. Araştırma, Nevşehir'de şarap tadımı yapan 169 yabancı ve 244 yerli turistten kolayda örnekleme yöntemi ile toplanan verilerle gerçekleştirilmiştir. Mayıs-Ağustos 2024 döneminde anket yöntemiyle toplanan veriler, nicel analizlerle değerlendirilmiştir. Tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra fark testleri, faktör analizi, güvenilirlik analizi ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Sonuçlar, yerli ve yabancı turistlerin şarap turizmi deneyimleri arasında belirgin farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Yerli turistlerin özellikle duygusal deneyim ve sosyal kimlik bağlamında daha yüksek düzeylere sahip olduğu, ancak duyusal, bilişsel ve fiziksel deneyimler açısından anlamlı bir fark bulunmadığı tespit edilmiştir. Görme duyusuna dayalı deneyimlerde yerli turistler daha olumlu algılar sergilerken, diğer duyusal boyutlarda gruplar arasında fark görülmemiştir. Davranışsal niyetlerde, yerli turistlerin tavsiye etme eğilimlerinin daha güçlü olduğu, ancak tekrar ziyaret ve bağlılık niyetlerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Araştırma, şarap turizmi deneyimlerinin duyusal izlenimlerle güçlü bir bağ kurduğunu ve her iki unsurun da davranışsal niyetlerle pozitif ilişkili olduğunu göstermektedir. Hem yerli hem de yabancı turistler için şarap turizmi deneyimlerinden elde edilen memnuniyet, tavsiye ve tekrar ziyaret niyetlerini olumlu yönde etkilemiştir. Çalışma, Nevşehir'in şarap turizmi potansiyeline dikkat çekerek, deneyim odaklı stratejilerin destinasyonun sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlayacağını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the relationship between wine tourism experiences, sensory impressions, and behavioral intentions of domestic and international tourists visiting Nevşehir. Wine tourism offers a unique opportunity for tourists to engage in sensory, cognitive, physical, emotional, and social experiences, enhancing the cultural identity of destinations and fostering tourist loyalty. The research involved 169 international and 244 domestic tourists who participated in wine tasting in Nevşehir, with data collected through convenience sampling and surveys conducted between May and August 2024. Quantitative methods, including descriptive statistics, difference tests, factor analysis, reliability analysis, and correlation analysis, were employed for data analysis. The findings reveal significant differences in wine tourism experiences between domestic and international tourists. Domestic tourists demonstrated higher levels of emotional experience and social identity, while no significant differences were observed in sensory, cognitive, or physical experiences. Domestic tourists also reported more favorable perceptions related to visual sensory experiences compared to international tourists, although no differences emerged in other sensory dimensions. Regarding behavioral intentions, domestic tourists exhibited stronger tendencies to recommend the destination, but there were no significant differences between the groups in terms of revisitation or loyalty intentions. The study highlights a strong connection between wine tourism experiences and sensory impressions, both of which are positively associated with behavioral intentions. Satisfaction derived from wine tourism experiences and sensory impressions significantly influences tourists' likelihood of recommending the destination and revisiting it, regardless of their nationality. In conclusion, this study underscores Nevşehir's potential in wine tourism, emphasizing the importance of experience-based strategies to enhance tourist satisfaction and loyalty. These findings provide valuable insights for sustainable development strategies, contributing to the region's cultural and economic growth.