Kapadokya'yı ziyaret eden turistlerin yaşayan mutfak deneyimleri üzerine bir araştırma
A research on living kitchen experiences of tourists visiting cappadocia
  1. Tez No: 760153
  2. Yazar: BÜŞRA DÖNMEZ ÖZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL DURSUN KÜÇÜKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İnsanoğlunun yeryüzüne ayak bastığı ilk andan yaşadığımız güne dek geçmiş olan süreç boyunca yiyecek içecek işletmelerinde sürekli değişim geçirmiş ve bu olay çeşitli sürelerde çeşitli mutfak akımlarının meydana gelmesine sebep olmuştur. Bu düşünceden yola çıkılarak yapılan çalışmanın amacını yaşayan mutfak uygulamasını deneyimlemek isteyen yerli ve yabancı turistlerin yaşayan mutfak deneyimlerinin demografik özelliklere göre farklılıklarını ölçmek oluşturmaktadır. Konunun önemi ve yeni bir uygulama olması sebebiyle örneklem belirleme aşamasında, tesadüfi olmayan örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmada uygulanan veri toplama tekniği ise sosyal bilimlerde sıkça başvurulan anket tekniğidir. Toplanan verilerin öncelikle güvenirlik analizi ve normallik dağılımına bakılmış, faktör analizi yapılmış ve daha sonra yüzde, frekans, aritmetik ortalama standart sapma gibi temel analizler yapılmıştır. Son olarak ise toplanan verilere T- testi ve One-Way ANOVA yapılmıştır. Kapadokya'yı ziyaret eden turistlerin yaşayan mutfak deneyimlerinin demografik özelliklerine göre farklılıklarının ortaya konulması amacıyla Nevşehir'de bulunan ve yaşayan mutfak üzerine ilk çalışmaları yapan bir konaklama işletmesine toplamda 500 anket dağıtılmış ve 356 adet anket geri toplanmış ve belirlenen analizler yapılıp yorumlanmıştır. Bulgular sonucunda; turistlerin yaşayan mutfak uygulaması ile ilgili deneyimlerinde özellikle eğitim ve estetik deneyim algısının baskın olarak öne çıktığı ve turistlerin demografik özelliklerine göre deneyim boyutları ortalamaları arasında anlamlı farklar olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Throughout the process from the first moment that human beings set foot on the eart to the day we live, food and beverage businesses have undergone constant changes, and this event has led to the occurrence of various kitchen trends at various times. Based on this idea, the aim of the study is to measure the differences in the living cuisine application according to demographic characteristics. Due to the importance of the subject and the fact that it is a new application, non-random sampling method was preferred in the sampling stage. The data collection technique applied in the study is the questionnaire technique, which is frequently used in social sciences. First of all, the reliability analysis was performed, and then basic analyzes such as percentage, frequency, arithmetic mean Standard deviation were made. Finally, T-test and One- Way ANOVA were performed on the collected data. In order to reveal the differences between the Living Cuisine Experiences of the Tourists Visiting Cappadocia and their demographic characteristics, a total of 500 Questionnaires were distributed to an accommodation business in Nevşehir, which made the first studies on the living cuisine, and 356 questionnaires were collected back and the determined analyzes were made and interpreted. As a result of the findings; it has been determined that the perception of education and aesthetic experience is dominant in the experiences of the tourists regarding the living kitchen application, and there are significant differences between the averages of the experience dimensions according to the demographic characteristics of the tourists.