Afetlerde görev yapmış gönüllü sağlık personelinin afete müdahale özyeterlilik durumunun belirlenmesi
Determining the disaster response self-efficacy of volunteer healthcare personnel who have served in disasters
  1. Tez No: 954590
  2. Yazar: MUHAMMED FATİH SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞBA ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Araştırmanın konusu Afetlerde görev yapmış sağlık personelinin afete müdahale öz yeterliliklerinin belirlenmesi olup afetlerde görev yapan sağlık personelinin özyeterliliğini ölçerek, yaşanması muhtemel afetlerde görev alacak gönüllü sağlık personelinin bir afet ülkesi olan vatanımıza ve uluslararası düzeydeki yardımlarda daha iyi hizmetler vermesini sağlamaktır. Araştırma kapsamında veri toplamak amacıyla katılımcılara tarama modelli anket çalışması ile Afete Müdahale Öz-yeterlilik Ölçeği (AMÖYÖ) ve Demografik Özellikleri değerlendirebilmek adına araştırmacı tarafından oluşturulan sosyo-demografik veri formu kullanılarak mevcut durum betimlemesi ile yorumlanmıştır. Afet durumlarında sahada aktif görev alana sağlık meslek grupları arasında hekim, hemşire ve sağlık memuru/teknikeri kadrolarının yönetmeliklerde belirtilen mesleki sınırlılıkları kadar sahadaki uygulamaları, çalışanların yaş aldıkça ve meslekte tecrübelendikçe daha yetkin yaklaştıkları ve afette üstlenilen role göre personelin eğitim düzeyinin önemi tespit edilmiştir. Verilen eğitimlerin tekrarlanması personelin güçlendirilmesi yaşanacak afetlerde etkili müdahaleler konusunda önem kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is to determine the disaster response self-efficacy of healthcare personnel who have participated in disaster-related duties. The primary aim is to assess the self-efficacy levels of healthcare professionals involved in disaster response, thereby enabling volunteer healthcare personnel, who may be deployed in future disasters, to provide more effective services both within our disaster-prone country and in international humanitarian missions. To collect data within the scope of the study, a descriptive survey model was employed. Participants were administered the Disaster Response Self-Efficacy Scale (DRSES) along with a socio-demographic data form developed by the researcher to assess demographic characteristics. The findings were interpreted through a descriptive analysis of the current situation. Among the health professional groups actively involved in disaster fieldwork such as physicians, nurses, and health officers/technicians—it was observed that the extent of their field applications aligns with the professional limitations outlined in regulatory guidelines. Additionally, it was determined that as healthcare personnel gain age and professional experience, their level of competence improves, and that the educational background of personnel plays a significant role depending on the role assumed during disaster response. The repetition of training programs was found to be critical in empowering personnel, thereby enhancing the effectiveness of interventions in future disaster scenarios.