Multipl Skleroz hastalarında beklenen stigma ile yaşam doyumu ilişkisinde psikolojik ve sosyal iyi oluşun aracı rolü
The mediator role of psychological and social well-being in the relationship between stigma and life satisfaction in multiple sclerosis patients
  1. Tez No: 954598
  2. Yazar: ŞEYMANUR KARAKÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. TANER ARTAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE SELİN IRMAK YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmada MS hastalarında beklenen stigma ile yaşam doyumu ilişkisinde psikolojik ve sosyal iyi oluşun aracı rolü incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışma, nedensel ilişkisel araştırma modeli temelinde tasarlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, 18 yaş ve üzerinde gönüllü olarak araştırmaya katılmayı kabul eden kolayda örnekleme tekniğiyle seçilen Multipl Skleroz tanısına sahip 495 birey oluşturmaktadır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Kronik Hastalıklarda Beklenen Stigma Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, Sosyal İyi Olma Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmanın verileri, SPSS 25 ve PROCESS Macro (Model 4) kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma modelinde MS hastalarında beklenen stigma bağımsız değişken (X), yaşam doyumu bağımlı değişken (Y), psikolojik iyi oluş (M1) ve sosyal iyi oluş (M2) ise aracı değişkenler olarak yer almıştır. Analiz sonuçlarına göre MS hastalarında beklenen stigmanın psikolojik iyi oluş ve sosyal iyi oluş üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the mediating role of psychological and social well-being in the relationship between anticipated stigma and life satisfaction in MS patients. The study was designed based on a causal relational research model. The study sample consisted of 495 individuals with Multiple Sclerosis who were selected by a convenience sampling technique and voluntarily agreed to participate at the age of 18 and over. Data were collected through the Personal Information Form, The Chronic Illness Anticipated Stigma Scale, Psychological Well-Being Scale, Social Well-Being Scale, and Life Satisfaction Scale. The data were analyzed using SPSS 25 and PROCESS Macro (Model 4). In the research model, anticipated stigma in MS patients was the independent variable (X), life satisfaction was the dependent variable (Y), psychological well-being (M1), and social well-being (M2) were mediating variables. According to the results of the analysis, the effects of anticipated stigma on psychological well-being and social well-being in MS patients were examined.