Kadın ve erkek multipl skleroz hastalarında progresif faza geçiş ile ilişkili hastalık özellikleri
Disease properties related to progressive phase transition in women and male multiple sclerosis patients
- Tez No: 638381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HURİYE HAYAT GÜVEN, UZMAN BÜLENT GÜVEN, UZMAN FATMA AVŞAR ERTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Multipl skleroz (MS) birçok özelliği ile kadın ve erkekler arasında farklılık gösterir. Hormonlar, genetik faktörler ve immun sistem arasındaki karmaşık etkileşimler; olasılıkla, MS riski, hastalığın inflamatuvar aktivitesi ve progresyonundaki cinsiyet farklılıklarından sorumludur. Bu çalışmada kadın ve erkek MS hastalarında progressif faza dönüşüm ile ilişkili olabilecek klinik özelliklerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma kapsamındaki değerlendirmeler iki ayrı aşamada yapıldı. Birinci aşamada; MS polikliniğinde izlenen hastalık süresi ≥10 yıl olan hastalar hastalığın relapsing remitting (RR) seyirli devam ediyor olması ya da RR formdan progressif forma dönüşmüş olmasına göre iki grupta sınıflandırılarak hastalık özellikleri açısından karşılaştırıldı. İkinci aşamada ise; hastalık süresi kısıtlaması olmaksızın, hastalığı RR formda başlayıp progressif forma dönüşmüş olan tüm hastalar belirlenerek, progresyon hızı üzerine etkili olan faktörler araştırıldı. Her iki aşamada da kadın ve erkek hastalar ayrı ayrı değerlendirilerek karşılaştırmalar yapıldı. Sonuçlar: Çalışmanın birinci aşamasındaki analizlere, hastalık süresi ≥10 yıl olan 278 MS hastası (204 kadın, 74 erkek) alındı. Yüz doksan dört hasta RR (146 kadın, 48 erkek), 84 hasta ise sekonder progressif (SP) (58 kadın, 26 erkek) formda hastalığa sahipti.
Özet (Çeviri)
Objective: Multiple sclerosis (MS) differs between men and women with its many features. Hormones, genetic factors, complex interactions between the immune system; possibly the risk of MS is responsible for inflammatory activity and gender differences in progression of the disease. In this study, it was aimed to investigate the clinical features that may be related to progressive phase transformation in male and female MS patients. Materials and Methods: The evaluations within the scope of the study were made in two stages. In the first stage; patients with a disease duration of ≥10 years at the MS outpatient clinic were classified in two groups according to whether the disease was in progress with relapsing remitting (RR) progress or transformed from RR form to progressive form and then compared in terms of disease characteristics. In the second stage, all patients whose disease started in RR form and turned into a progressive form were determined without restriction of disease duration, and factors affecting progression rate were investigated. In both stages, male and female patients were evaluated separately, and comparisons were made. Results: In the first stage of the study, 278 MS patients (204 women, 74 men) with a disease duration of ≥10 years were included. 194 patients had disease in the form of RR (146 women, 48 men) and 84 patients in secondary progressive (SP) (58 women, 26 men).