Tekstil bazlı koruyucu donanımların hastanelerde kullanımının atık yönetimi kapsamında analizi
Analysis of the use of textile-based protective equipment in hospitals within the scope of waste management
  1. Tez No: 954599
  2. Yazar: MAHMUT PINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL CEYHUN SABIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
“Tekstil Bazlı Koruyucu Donanımların Hastanelerde Kullanımının Atık Yönetimi Kapsamında Analizi”isimli bu Yüksek Lisans tez çalışmasında Adana'da bir hastanede iş sağlığı ve güvenliği kapsamında tekstil ürünlerinden üretilen koruyucu donanımların 2024 yılı içerisinde kullanım verileri incelenmiştir. Aynı zamanda kullanılan bu koruyucu donanımların atık olarak toplanması, depolanması ve geri dönüşüm süreçleri izlenmiştir. Hastane veri toplamada Adana İl Sağlık Müdürülüğünden gereken izinler alınmıştır. Çalışma etik unsurlar içermemektedir. Bu çalışma ile tekstil ürünü koruyucu donanımların istatistiksel verileri, hastane birimleri arasındaki kullanım miktarları bir yıl içersindeki 12 aylık veriler analiz edilmiştir. Hastanenin birimlerde kullanılan tekstil bazlı koruyucu donanımlar arasındaki aylık kullanımlar, ilgili birim için 2024 yılı içerisinde atık yönetimine veri olabilecek gerçek bilgiler olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this Master's thesis titled“Analysis of the Use of Textile-Based Protective Equipment in Hospitals within the Scope of Waste Management”, the usage data of protective equipment produced from textile products within the scope of occupational health and safety in a hospital in Adana in 2024 were examined. At the same time, the waste collection, storage and recycling processes of these protective equipment were monitored. Necessary permissions were obtained from the Adana Provincial Health Directorate for hospital data collection. The study does not contain ethical elements. In this study, statistical data of textile protective equipment, usage amounts among hospital units and 12-month data within a year were analyzed. Monthly usage of textile-based protective equipment used in the hospital units was analyzed as real information that could be used as data for waste management in 2024 for the relevant unit.