Özçekim düzenleme davranışı ve beden memnuniyeti arasındaki ilişkide kendini nesneleştirmenin aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of self-objectification in the relationship between selfie-editing behavior and body satisfaction
- Tez No: 954611
- Danışmanlar: PROF. ZEYNEP HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Mevcut çalışmada özçekim düzenleme davranışı ve beden memnuniyeti arasındaki ilişkide kendini nesneleştirmenin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubu fotoğraf düzenlemesi yapan 18-65 yaş aralığında 388 kadın katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma verileri Beykoz Üniversitesi Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Kurulu'ndan izin alındıktan sonra çevrimiçi ve yüz yüze olarak elde edilmiştir. Katılımcıların yaş, sosyal medya kullanımı gibi bilgilerini öğrenebilmek için Sosyodemografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Beden memnuniyeti düzeylerini ölçmek için Beden Memnuniyet Ölçeği, özçekim düzenleme davranışlarını ölçmek için Fotoğraf Düzenleme Ölçeği, kendini nesneleştirme düzeylerini ölçmek için Kendini Nesneleştirme İnanç ve Davranışları Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan korelasyon analizleri sonucunda; özçekim düzenleme davranışı ve beden memnuniyeti arasında negatif yönlü ve çok zayıf seviyede anlamlı bir ilişki, özçekim düzenleme davranışı ve kendini nesneleştirme arasında pozitif yönlü ve orta seviyede anlamlı bir ilişki, kendini nesneleştirme ile beden memnuniyeti arasında negatif yönlü ve orta seviyede anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yapılan aracılık analizi sonucunda, fotoğraf düzenlemesi ve beden memnuniyeti arasındaki ilişkide kendini nesneleştirmenin tam aracı rol oynadığı bulunmuştur. Araştırma sonuçları, özçekim düzenleme davranışının beden memnuniyeti ve kendini nesneleştirme ile ilişkisine dikkat çekmekte ve Nesneleştirme Kuramı'nı desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In the current study, it is aimed to examine the role of self-objectification in the relationship between photo-editing behavior and body satisfaction. The study group of the research consists of 388 female participants between the ages of 18-65 who made photo editing. The research data were obtained online and face-to-face after obtaining permission from the Beykoz University Scientific Research and Publication Ethics Board. Sociodemographic Information Form is used to learn the information if the participants such as age and social media use. The Body Appreciation Scale is used to measure body satisfaction levels, the Photo Editing Scale is used to measure selfie editing behaviors, and the Self-Objectification Beliefs and Behaviors Scale is used to measure self objectification levels. As a result of the correlation analyses; a very weak, negative and statistically significant relationship between selfie editing behavior and body satisfaction, a moderate, positive and statistically significant relationship between selfie editing behavior and self-objectification, a moderate, negative and statistically significant relationship relationship between self-objectification and body satisfaction is found. As a result of the mediation analysis, it is found that self-objectification plays a full tool role in the relationship between photo editing and body satisfaction. The research results draw attention to the relationship of selfie editing behavior with body satisfaction and self objectification and support Objectification Theory.