Esnaf ve kurumsal firma çalışanı kadınların iş hayatında deneyimlediği istikrarsızlığın gündelik yaşamlarına etkisi ve baş etme stratejileri: Hopa örneği
Effects of instability in the professional lives of female entrepreneurs and corporate employees: A case study of Hopa
- Tez No: 954617
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı kadınların taşrada esnaflık yaparken ve kentte kurumsal firma çalışanı olarak deneyimlediği belirsizlik ve güvencesizlik gibi faktörlerin iş ve yaşam örgütlenmesine nasıl yansıdığını iki çalışan grup üzerinden karşılaştırmalı olarak ortaya koymaktır. Yapılması planlanan bu çalışma ile alana katkı sağlanması ve ileride yapılacak yeni çalışmalar için kaynaklar arasında yer alması amaçlanmaktadır. Araştırmanın hem nesiller arası bir farkı (esnaflık ve kurumsal firma çalışanı bağlamında) hem de işyeri sahipliği ve çalışan arasındaki farkı kadın bireyler üzerinden ortaya koyma potansiyeli onun özgün değerini oluşturmaktadır. Bu özgünlük, literatürdeki kısıtlı veri setleri ve çağdaş okumaları mümkün kılan karşılaştırmalı veri eksiği de dikkate alındığında aynı zamandan araştırmanın katkısını da şekillendirmektedir. Böylece araştırma temelde kadın esnaf ve çalışanların niteliklerini, ortak özelliklerini ve rutin aktivitelerini ve iş yaşam dengesini nasıl oluşturduklarını dikkate alarak çalışma hayatındaki istikrarsızlığı nasıl yönettiklerini ve onun yaşamlarındaki etkilerini inceleme ve anlamlandırma amacı taşıdığı için nitel bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırma yorumlayıcı sosyal bilim perspektifine ve onun gerektirdiği metodolojik tercihe dayalı olarak tasarlanmıştır. Yorumlayıcı perspektifin bireylerin toplumsal olayları nasıl deneyimledikleri ve bu deneyimlerine ne anlam yüklediklerini keşfetmeyi ve toplumsal yaşamı ve toplumsal eylemi değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Böylece araştırma nitel araştırma metodolojisine ve fenomenoloji desenine dayalı olarak tasarlanmıştır. Bu bağlamda nitel araştırmanın gerektirdiği derinlemesine veri edinimini mümkün kılan yarı görüşmeler, derinlemesine görüşme yöntemi ile gerçekleştirilecektir. Çalışma kapsamında veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış soru formu kullanılacaktır. Araştırma kapsamında Karadeniz Bölgesi kapsamında taşra örneklemi için Artvin ilinin Hopa ilçesinden en az 15 kadın esnafla, kent örneklemi için aynı ilden en az 15 kurumsal firma çalışanı ile yarı yapılandırılmış mülakatlar gerçekleştirilecektir. Temel çalışma grubu (örneklem) kriteri bağlamında veri doyumu ölçüt alınacaktır. Çalışma için gerekli veri doyumu sağlanana kadar toplanacak olan veriler betimsel analiz tekniği kullanılarak çözümlenecektir. Mülakatlar ve gözlemler sonucunda elde edilen veriler yorumlanarak prekarya ve esnaf sınıfı üzerinden karşılaştırmalı bir tartışma yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to comparatively examine how the uncertainty and precariousness experienced by women engaged in entrepreneurship in rural areas and those working as corporate employees in urban settings impact their organizational and life arrangements. The goal of this planned study is to contribute to the field and be a resource for future research. The potential to highlight both intergenerational differences (in the context of entrepreneurship and corporate employment) and the differences between business ownership and employees through female individuals makes the research unique. Considering the limited dataset in the literature and the comparative data gap enabling contemporary readings, this uniqueness also shapes the contribution of the research. Therefore, the research is designed as a qualitative study with the aim of investigating and interpreting how women entrepreneurs and employees manage workplace instability by considering their qualities, common features, routine activities, and how they construct work-life balance, examining and interpreting its effects on their lives. The research is designed based on an interpretive social science perspective and the methodological preference it requires. The interpretive perspective aims to explore how individuals experience social events and what meanings they attribute to these experiences, evaluating social life and social action. Thus, the research is designed based on qualitative research methodology and a phenomenological pattern. In this context, in-depth data acquisition required by qualitative research will be conducted through semi-structured interviews. A semi-structured questionnaire will be used as the data collection tool within the scope of the study. For the rural sample in the Black Sea Region, at least 15 female entrepreneurs from the Hopa district of Artvin province will be interviewed, and for the urban sample, at least 15 corporate female employees from the same province will be interviewed. Data saturation will be taken as a criterion within the context of the main study group (sample). The collected data will be analyzed using descriptive analysis techniques until the required data saturation is achieved. The data obtained from interviews and observations will be interpreted, leading to a comparative discussion based on the precariat and entrepreneur class.