Kırsal kalkınmanın finansmanı:Tarımsal işletmelerin finansman sorunları ve çözüm önerileri
Rural development financing:Funding problems of agricultural enterprises and solving suggestions
- Tez No: 218265
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 347
Özet
Küreselleşmenin etkilerinin hemen her alanda hissedildiği çağımızda özellikle gelişmekte olan ülkelerde çalışıp üreten kesimlerin refah düzeylerinin korunup yükseltilmesinde önemli yapısal reformlara, bir takım önlemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Türkiye açısından da durum farklı değildir. Özellikle nüfusun önemli bir kısmını oluşturan toplumun çalışan kesimleri; küçük esnaf ve sanatkarlar, kırsal kesimde yaşayanlar ve geçimini tarım sektöründen sağlayanların refah düzeyi gerileme içerisindedir. Konumuzu oluşturan tarım sektörü açısından Cumhuriyet'in ilk kuruluş yılları hariç çok partili yaşama geçildiğinden günümüze kadar uzun soluklu politikaların oluşturulamaması 1980'li yıllardan itibaren adım adım uygulanan liberalleşme politikaları sonucunda sektördeki çözülmeleri hızlandırmıştır. Özellikle 2000'li yıllarla birlikte mevcut kurumsal altyapının çözülerek sektörün kamu desteğinden yoksun bırakılması tarım kesimini piyasa ekonomisi oyuncularının ilgi odağına yerleştirmiştir. Yüksek kar marjı beklentileriyle tarım kesimiyle ilgilenen özel sermaye karşısında sektörün iç dinamiklerine dayanan güçlü finansman örgütünün bulunmayışı zaten düşük verimlilikle çalışan çoğu aile işletmesi niteliğindeki tarım işletmelerinin kaynaklarını hızla eritmektedir. Bu noktadan hareketle ilgili tez çalışmasında tarım sektörünün çıkarlarını korumak ve mevcut piyasa ekonomisinde kuvvetli bir finans örgütüyle rekabet ortamının ihtiyaçlarına cevap verilebilmesi için kooperatif örgütleri temelinde oluşturulacak bir kooperatifler bankası modeli üzerinde durulmuştur. Benzer çalışmalardan farklı olarak oluşturulan modelin güncel finansal gelişmeler ve çağdaş fonlama yöntemleri ışığında geniş bir analizi yapılarak tarım sektöründe faaliyet gösteren özel sermaye odaklarına göre tarım sektörü bazında bankacılık faaliyetleri açısından avantajlı konumda bulunduğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
As the effect of globalization is more distinct in our age, structural reforms and protective measures are also becoming a necessity for improving the welfare of the developing countries? production sectors. This is not much different for Turkey. The welfare of producers; including artisans and small traders, rural population and agricultural sector is in a period of regression although this is the majority of the population. On the terms of agricultural sector, as it is the main point of this paper, excluding the early years of the Turkish Republic, the lack of concrete agricultural policies ended up the rapid deterioration of the sector with the contribution of the liberal policies of 1980?s. Especially during 2000?s, the sector became the primary interest of the market economy as the existing infrastructure disintegrated and public support was halted. The private sector has its interest on the agricultural sector because of the high profit margin expectations. The agricultural enterprises, which are already organized as inefficient family firms, are rapidly loosing their resources as they do not have any kind of financial organization which has its fundamentals on the dynamics of the sector. Hereby, this paper analyses a model of cooperative banks which has its fundamentals on cooperative organizations. This bank is supposed to provide necessary requirements of the free market economy as well as to protect the best interests of the agricultural sector. Differently from existing works, it is suggested that the proposed model has superior advantages compared to private agricultural companies, on terms of banking activities. This suggestion is supported by diversified analysis, including the recent financial developments and modern funding methods.