İlişki doyumu, ebeveyn davranışları ve öz yeterlilik: Kültürlerarası bir çalışma
Relationship satisfaction, parental behaviors, and self-efficacy: A cross-cultural study
  1. Tez No: 954624
  2. Yazar: İSMİHAN ÖZKULELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARAM BİLLUR ÖRNEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu araştırma, 6-11 yaş arası çocuğa sahip ebeveynlerin ilişki doyumu ve öz yeterlilik düzeyleri ile ebeveyn davranışları arasındaki ilişkileri kültürlerarası bir perspektiften incelemeyi amaçlamıştır. Türkiye'den 114, Fransa'dan 154 olmak üzere toplam 268 ebeveyn araştırmaya katılmıştır. İlişkisel tarama modeli kullanılan çalışmada, veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, İlişki Değerlendirme Ölçeği, Öz-Etkililik-Yeterlik Ölçeği ve Alabama Ebeveyn Davranışları Ölçeği kullanılmıştır; veriler SPSS v26 ile analiz edilmiştir. Korelasyon analizine göre, ilişki doyumu her iki kültürde de çocukla ilgilenme davranışlarıyla pozitif, fiziksel ceza ile negatif yönde anlamlı ilişkiler göstermiştir. Öz yeterlilik ile ebeveyn davranışları arasındaki ilişkiler kültürel farklılıklar göstermiştir: Türkiye örnekleminde yalnızca olumlu ebeveynlik zayıf düzeyde ilişki varken, Fransa örnekleminde çocukla ilgilenme ile pozitif, zayıf ebeveyn takibi ile negatif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Regresyon analizleri bu sonuçları desteklemiştir. Kültürlerarası karşılaştırmalarda, Türkiye örnekleminin, çocukla ilgilenme, olumlu ebeveynlik, ilişki doyumu ve öz yeterlilik düzeylerinde Fransa örneklemine kıyasla anlamlı düzeyde daha yüksek puanlar aldığı; ancak olumsuz ebeveyn davranışlarında da daha yüksek düzeyler sergilediği saptanmıştır. Demografik değişkenlere göre, ı̇lişki doyumu ve öz yeterlilik düzeylerinin yaş, cinsiyet, ekonomik durum, medeni durum ve psikolojik tedavi geçmişine göre anlamlı farklılıklar göstermiştir. Elde edilen bulgular, ebeveyn davranışları ile ilişki duyumu ve öz yeterliliği kültürel bağlama göre farklılaşabileceğini ortaya koymakta; aile danışmanlığı ve ebeveynlik müdahalelerde kültürel duyarlılığın önemini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine, from an intercultural perspective, the relationships between parental behaviors and the levels of relationship satisfaction and self-efficacy among parents of children aged 6 to 11. A total of 268 parents participated in the study, including 114 from Turkey and 154 from France. The research employed a relational survey model, and data were collected using the Sociodemographic Information Form, the Relationship Assessment Scale, the Parenting Sense of Competence Scale, and the Alabama Parenting Questionnaire. The data were analyzed using SPSS v26. According to the correlation analysis, relationship satisfaction was positively associated with involvement with the child and negatively associated with physical punishment in both cultural groups. The relationships between self-efficacy and parenting behaviors showed cultural differences: while in the Turkish sample, only a weak association was found with positive parenting, in the French sample, self-efficacy was positively associated with involvement and negatively associated with poor monitoring. Regression analyses supported these findings. Cross-cultural comparisons revealed that the Turkish sample scored significantly higher than the French sample in involvement, positive parenting, relationship satisfaction, and self- efficacy; however, they also exhibited higher levels of negative parenting behaviors. According to demographic variables, relationship satisfaction and self-efficacy levels showed significant differences based on age, gender, economic status, marital status, and history of psychological treatment. The findings suggest that parental behaviors, relationship satisfaction, and self-efficacy may vary depending on cultural context, emphasizing the importance of cultural sensitivity in family counseling and parenting interventions.