Sosyal bilgiler öğretmenleri ve ortaokul öğrencilerinin açık uçlu sorulardan oluşan ortak sınav uygulaması deneyimlerinin incelenmesi
Examination of social studies teachers and secondary school students' experiences of common exams consisting of open-ended questions
  1. Tez No: 954626
  2. Yazar: ELVAN AŞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT EKİÇİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH TÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırma amacı kapsamında, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan 2023 ölçme ve değerlendirme yönergesindeki değişikliklerden biri olan ortak yazılı sınavların uygulanırken açık uçlu soruların kullanılması ile ilgili sosyal bilgiler öğretmenleri ve ortaokul (5., 6. ve 7. sınıf) öğrencilerinin görüşlerini incelenmiştir. Bu doğrultuda, araştırmada öğretmenlerin açık uçlu sınavlara ilişkin düşünceleri, süreci nasıl değerlendirdiği, hangi kaynaklardan yararlandığı ve alınan bu karara dair görüşleri incelenmiştir. Öğrenciler açısından ise, açık uçlu ya da kısa cevaplı sınav formatına yönelik düşünceleri ve yeni sistemin kendileri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmanın, eğitimde ölçme ve değerlendirme süreçlerine yönelik önemli veriler sunması ve gelecekte yapılacak düzenlemelere katkı sağlaması beklenmektedir. Araştırma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan fenomonoloji (olgu bilim) deseni ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubu belirlenirken amaçlı örneklem tekniklerinden ölçüt örneklem tercih edilmiştir. Veriler bilgisayar destekli nitel analiz programı olan MAXQODA 20 ile analiz edilmiştir. İçerik analizi yöntemi uygulanmış ve tematik bir süreç benimsenerek tümevarım süreci izlenmiştir. Araştırma sonuçları, öğretmenlerin bir kısmının açık uçlu soruların hazırlanması ve uygulanması konusunda kendilerini yeterli görürken, bir diğer kısmının ise yeterli hissetmediklerini ortaya koymuştur. Yeterli gören öğretmenler, deneyim, bireysel çaba ve çevrim içi platformlardan faydalanma gibi faktörlere vurgu yaparken, yetersiz gören öğretmenler ise deneyimsizlik, yeni bir uygulama olması ve hizmet içi eğitim ihtiyacını dile getirmiştir. Açık uçlu soruların puanlanması ve değerlendirilmesi sürecinde ise öğretmenler, cevap anahtarlarını ve rubrik temelli değerlendirme yöntemlerini esas almakta, öğrencilerin yorumlama becerilerini ve gayretlerini dikkate alarak değerlendirme yapmaktadır. Bununla birlikte, objektiflik sorunları, değerlendirme sürecinin uzunluğu ve standart dışı puanlama gibi zorlukların yaşandığı ifade edilmiştir. Açık uçlu sınavların hesap verilebilirliği açısından incelendiğinde, öğretmenlerin çoğunun cevap anahtarlarını sınav sonrası öğrencilerle paylaştıkları ve gerektiğinde öğrenci velileriyle bilgi paylaşımı yaptıkları görülmektedir. Öğrencilerin açık uçlu sınavlara yönelik bakış açıları farklılık göstermektedir. Bazı öğrenciler, açık uçlu sınavların daha fazla çalışma gerektirdiğini ve bilgiyi ölçmede daha etkili olduğunu düşünürken, bazı öğrenciler bu sınavların LGS (Liseye Geçiş Sınavı) ile uyumsuz olduğu, ezberci bir sistem içerdiği ve önceki sınavlara göre daha zorlayıcı olduğu yönünde görüş bildirmiştir. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu hem çoktan seçmeli hem de açık uçlu soruların bir arada bulunduğu hibrit sınav modelinin daha uygun olacağını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the research purpose, the opinions of social studies teachers and secondary school (5th, 6th and 7th grade) students regarding the use of open-ended questions while applying common written exams, which is one of the changes in the 2023 measurement and evaluation guidelines published by the Ministry of National Education, were examined. In this direction, in the research, the thoughts of teachers on open-ended exams, how they evaluated the process, which sources they used and their views on this decision were examined. In the process of scoring and evaluating open-ended questions, teachers take the answer keys and rubric-based evaluation methods as a basis, and evaluate the students' interpretation skills and efforts into account. However, it has been stated that difficulties such as objectivity problems, the length of the evaluation process and non-standard scoring are experienced. When the open-ended exams are examined in terms of accountabiility, it is seen that most teachers share their answer keys with students after the exam and share information with student parents when necessary. While some students think that open-ended exams require more studies and are more effective in measuring knowledge, some students have expressed the opinion that these exams are incompatible with LGS (High School Entrance Exam), contain a rote system and are more challenging than previous exams. The vast majority of students stated that the hybrid exam model, which combines both multiple choice and open-ended questions, would be more suitable.