Dinamik geometri ortamında problem kurma: İlköğretim matematik öğretmeni adaylarının problem kurma süreçlerinin incelenmesi
Problem posing in a dynamic geometry environment: Investigation of preservice mathematics teachers' problem posing processes
  1. Tez No: 954628
  2. Yazar: MELEK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu araştırmada ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının dinamik geometri ortamında problem kurma süreçleri ile dinamik geometri ortamının bileşenlerinin problem kurma sürecinde nasıl ele alındığı incelenmiştir. Çalışmaya 12 öğretmen adayı ikişerli gruplar halinde katılmıştır. Gruplara iki problem kurma etkinliği sunulmuş ve her biri için GeoGebra yazılımı yardımıyla problemler kurması istenmiştir. Grupların problem kurma süreçlerinin video ve ekran kaydı alınmış ve içerik analizine tabi tutulmuştur. Problem kurma süreçleri genel problem kurma süreç modelinin yönelim, bağlantı kurma, oluşturma ve yansıtma aşamalarına göre incelenmiş ve her bir aşamadaki faaliyetleri betimleyen kategoriler oluşturulmuştur. Birinci aşamada etkinlikteki problem durumunun incelenmesi temel kategori olmuştur. İkinci aşamada problem fikri oluşturmak için yapısal (veri- odaklı), sezgisel (hipotez- odaklı) ve eğitsel (pedagoji- odaklı) bağlantılar ön plana çıkmıştır. Üçüncü aşamanın odağında problem fikrinin yazıya dökülmesi söz konusu olup, anlamsal ve dilsel şeklinde iki kategoride ele alınmıştır. Son aşamada ise öğretmen adayları problemin yapısı üzerinde genel değerlendirme yapmış ve faaliyetleri problem kurma sürecinde yansıtma ile problemi kurduktan sonra yansıtma şeklinde iki kategori altında ele alınmıştır. Grupların problem kurma süreçlerinde dinamik geometri ortamının işlevlerinden nasıl yararlandıklarının analizi ise literatürdeki ölçme, sürükleme ve yardımcı unsur ekleme türlerine yönelik çerçeveler ışığında detaylandırılmıştır. Araştırmanın bulguları genel problem kurma süreç modelinin adımlarına ilişkin öğretmen adaylarının karakteristik davranışlarını ortaya koymanın yanında dinamik geometri ortamının işlevlerinin genel problem kurma süreç modelinin çeşitli adımlarında nasıl kullanıldığını da ortaya koymuştur. Ulaşılan sonuçlara göre çalışmada teknoloji destekli problem kurma sürecinin matematik öğretimine entegrasyonu kapsamında önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores the problem-posing processes of pre-service mathematics teachers within a dynamic geometry environment, with a particular focus on how this environment were utilized during the problem-posing process. A total of twelve participants participated in the study, working collaboratively in pairs. Each pair engaged in two problem-posing tasks and was asked to pose problems utilizing GeoGebra, a dynamic geometry software tool. The problem-posing processes were examined based on the stages of a general problem-posing process model: orientation, connection, generation, and reflection. In the first stage, the central focus was on examining the problem situation in the task. In the second stage, three types of connections emerged in the development of problem ideas: structural (data-oriented), intuitive (hypothesis-oriented), and pedagogical (pedagogy-oriented). The third stage centered on the articulation of the problem idea in written form, which was analyzed within two categories: semantic and linguistic. In the final stage, participants conducted a comprehensive evaluation of the problem's structure, with their activities categorized into reflection during the problem-posing process and reflection following the posing of the problem. Moreover, the analysis of how each pair utilized components of the dynamic geometry environment was detailed in accordance with existing frameworks in the literature regarding measurement, dragging, and insertion actions. The results not only characterize the behaviors of pre-service teachers at each stage of the general problem-posing process model but also elucidate how components of the dynamic geometry environment are employed throughout these stages. This study offers recommendations for the effective integration of technology-supported problem-posing processes into mathematics instruction.