Assaf ırkı koyunlarda kuru dönemde meme içi ceftiofur uygulamasının etkinliğinin araştırılması
Investigation of efficacy of intramammary administration of ceftiofur Assaf ewes
- Tez No: 954640
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ METİN PANCARCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada Assaf ırkı koyunlarda kuru dönem başında meme içi seftiofur uygulamasının takip eden laktasyondaki sütte somatik hücre sayısı (SHS), subklinik ve klinik mastitis insidansleri ve süt verimi üzerindeki etkilerinin araştırılması amaçlandı. Bu çalışma 1-2 yaş aralığında kuruya alırken birinci laktasyonda olan sağmal Assaf ırkı koyunda (n=60) yapılmıştır. Koyunlar kuruya alma sırasında rastgele olarak Tam Doz (n=20), Yarım Doz (n=20) ve Kontrol (n=20) gruplarına ayrılarak Tam Doz grubunda olan koyunların her iki memesine 500 mg seftiofur hidroklorür içeren kuru dönem meme içi tüplerin (Spectramast DC Zoetis Hayvan Sağlığı Ltd. Şti., 10 ml) tamamı, Yarım doz grubunda olan koyunların her iki memesine de 500 mg seftiofur hidroklorür içeren kuru dönem meme içi tüplerden yarım doz (5 ml; 250 mg seftiofur hidroklorür) uygulandı. Kontrol grubunda olan koyunlara ise herhangi bir uygulama yapılmadı. Her bir çalışma grubundaki alt gruplardaki (n=10) koyunların her iki meme loblarından kuruya alma sırasında ve postpartum 25 +/-5 günlerinde SHS için süt numunesi alındı. Herbir alt gruptaki koyunların (n=4) her iki meme loplarından kuruya alma sırasında alınan süt numunelerinde antibiyogram testi de yapıldı. On dötr farklı antibiyotik için yapılan antibiyogram analizlerinden Seftiofur'un antibiyotik dirençlilik oranı, %62,5 (5/24) olarak bulunmuştur. Kuru dönem antibiyotik tedavisini takip eden laktasyonda Tam Doz grubu %5 (1/20), Yarım Doz grubu %20 (4/20) klinik mastitis sebebi ile Kontrol grubundan ölen 1 adet koyun ile birlikte toplam 3 adet koyunda %15 (3/20) klinik mastitis tespit edildi. Subklinik mastitis insidansleri bakımından Tam Doz (%25; 5/20), Yarım Doz (%33,3; 6/18) ve Kontrol (%40; 8/20) grupları arasında istatistiki fark belirlenmiştir. SHS (Tam Doz: 89.000; Yarım Doz: 68.000; Kontrol 210.000) sayısal olarak düşük olmakla birlikte istatistiki olarak olumlu bir etki elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of intramammary administration of ceftiofur at dry off on somatic cell count (SCC), incidences of subclinical and clinical mastitis and milk yield at following lactation in Assaf breed ewes. This study was conducted on 1-2 years old, lactating Assaf breed ewes (n=60) at first lactation at dry off. During drying, the sheep were randomly divided into Full Dose (n=20), Half Dose (n=20) and Control (n=20) groups, and all of the dry period intramammary tubes (Spectramast DC Zoetis Animal Health Ltd. Şti., 10 ml) containing 500 mg ceftiofur hydrochloride were applied to both udders of the sheep in the Full Dose group, and 500 mg ceftiofur was applied to both udders of the sheep in the Half dose group. A half dose (5 ml; 250 mg ceftiofur hydrochloride) was administered through dry period intramammary tubes containing hydrochloride. No application was made to the sheep in the control group. Milk samples were taken from both mammary lobes of the ewes in subgroups (n=10) in each study group for SCC during drying and on postpartum days 25 +/-5. Antibiogram tests were also performed on milk samples taken from both mammary lobes of ewes in each subgroup (n=4) during drying. From the antibiogram analyzes performed for fourteen different antibiotics, the antibiotic resistance rate of Ceftiofur was found to be 62.5% (5/24). In the lactation following the dry period antibiotic treatment, clinical mastitis was detected in 5% (1/20) of the Full Dose group, 20% (4/20) of the Half Dose group, and 15% (3/20) of clinical mastitis was detected in a total of 3 sheep, including 1 sheep from the Control group that died. A statistical difference was determined between the Full Dose (25%; 5/20), Half Dose (33.3%; 6/18) and Control (40%; 8/20) groups in terms of subclinical mastitis incidence. Although SCC (Full Dose: 89,000; Half Dose: 68,000; Control 210,000) was numerically low, no statistically positive effect was achieved.