The Effects of teaching bar graphs and coordinates by using computer-assisted instruction
Bilgisayar destekli çubuk grafikleri ve koordinatlar öğretiminin etkileri
- Tez No: 95466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ARDAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÇUBUK GRAFİKLERİ VE KOORDİNATLARI ÖĞRETİMİNİN ETKİLERİ Bu çalışmada; bilgisayar destekli eğitimle öğretimin altıncı sınıfların koordinat noktalan ve çubuk grafiklerdeki erişisine etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca, bu metodun 6. sınıfların matematiğe yönelik tutumlarına etkisi, bu yöntemle ders işleyen öğretmenlerin görüşleri de araştırılmıştır. Araştırma ön test-son test grup planında olup, iki farklı okulda 1999-2000 öğretim yılının ikinci döneminde bir saat olarak uygulanmıştır. Bu uygulamalar her iki okuldan 19 ve 35 olmak üzere toplam iki sınıfa yapılmıştır. Gruplar çalışma sırasında, öğrencilerin koordinat noktalan üzerine olan kavramsallaştırmalarmı geliştirici, çubuk grafikleri kullanarak sıralı ikililer ve koordinat sisteme geçiş yapan oyun formatında“Çubuk Grafikler ve Koordinattan”isimli bir yazılım programım kullanmışlardır. Yazılımın tümü araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Araştırmada“Çubuk Grafikler ve Koordinatlar”konusundaki Matematik Basan Testi ve Matematik Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada veriler ikili t-testi ile a=0.01 manidarlık seviyesinde analiz edilmiştir. Öğretmenlerden alman veriler ise betimsel olarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak, bilgisayar destekli eğitimin ö.sınıf öğrencilerin koordinat noktalan erişisine manidar etkisi bulunurken, çubuk grafikleri erişisine manidar etkisi bulunmamıştır. Aynca, matematiğe karşı olan tutumlanna da manidar bir etkisi görülmemiştir. Öte yandan, öğretmenlerle yapılan görüşmelerden, öğretmenlerin uygulama yöntem ve uygulamada kullanılan yazılıma ilişkin olumlu düşünce ve görüşlere sahip olduklan saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE EFFECTS OF TEACHING BAR GRAPHS AND COORDINATES BY USING COMPUTER -ASSISTED INSTRUCTION The purpose of this study was to investigate whether there was a significant effect of computer-assisted instruction on sixth graders' performance on coordinate points and bar graphs. It was also investigated whether there was a significant effect of this method on sixth graders' attitudes towards mathematics. The effectiveness of the method and the software prepared to teach coordinate points and bar graphs was also evaluated through the opinions and views possessed by the participating teachers. This research was pre-post test intact group design, conducted in the second semester of the 1999-2000 educational year. Two distinct schools participated in the study. The implementation lasted for one class hour. Two classes from the two schools were assigned with 19 and 35 each. The groups had the instruction through software titled“Bar Graphs and Coordinates”, which was developed by the researcher to improve students' conceptions on coordinate points in a game format beginning from bar graphs. The measuring instruments utilized in this research were Mathematics Performance Test on Bar Graphs and Coordinates (PT-GC) and Mathematics Attitude Scale (MAS). The data was analysed using paired-sample t-test at a=0.01significancance level. Teacher views and opinions concerning the implementation were also presented to provide further insight into the effectiveness of the method and related software. The analysis revealed the following; the computer-assisted instruction given through the use of“ Bar Graphs and Coordinates”lead to significant (a=.01) gains of sixth graders' performance on coordinates. The computer-assisted instruction given through the use of“ Bar Graphs and Coordinates”did not lead to significant (a=.01) gains of sixth graders' performance on bar graphs. There is no significant effect of computer-assisted instruction on attitudes towards mathematics. Teachers had positive views about the method and the software used during the implementation.