Improving problem solving abilities of students on probability by using computer assisted instruction
Bilgisayar destekli eğitimle öğrencilerin olasılık problemlerindeki başarılarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 95467
  2. Yazar: NERGİZ KOYUNCU-NAZLIÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ARDAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET BİLGİSAYAR DESTEKLİ EĞİTİMLE ÖĞRENCİLERİN OLASILIK PROBLEMLERİNDEKİ BAŞARILARININ GELİŞTİRİLMESİ Bu çalışmada bilgisayar destekli eğitimle olasılık problemlerini çözmek için gerekli olan üç bilgi tabanını, konu bilgisi, genel ve stratejik bilgi olmak üzere, vererek öğrencilerin olasılık problemlerini çözme basanlarını arttırmak hedeflenmektedir. Bu amaçla, araştırmacı tarafından bilgisayar ortamında bir yazılım programı hazırlanmıştır. Bu yazılım karar ve uygulama bölümlerini içeren şemayı kullanarak olasılık problemlerini çözdürmeyi amaçlamaktadır. Öğrenciler şemanın belli noktalarından gerekli konu bilgisine ve örnek problemlere ulaşabilmektedirler. Yazılım aynı zamanda problemi alt bölümlere ayırma ve örnek problemi bulma gibi genel problem çözme stratejilerini de desteklemektedir. Çalışmanın örneklemi 45 sekizinci sınıf öğrencisini kapsamaktadır. Öğrencilere uygulamadan önce ve sonra olasılık konusuyla ilgili kavramsal ve sayısal olmak üzere iki bölümden oluşan basan testi uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından geliştirilen testin psikometrik özelliklerine ilişkin bulgular, testin güvenilirlik ve geçerliliğini destekler niteliktedir. Tüm öğrenciler yaklaşık iki saat olmak üzere yazılım programını kullanmışlardır. Sonuçlar son test ortalamalarının gerek sayısal gerekse kavramsal bölümler için ön test ortalamalarına oranla anlamlı düzeyde yüksek olduğunu göstermiştir. Böylece, üç bilgi tabanım içeren bilgisayar destekli eğitimin öğrencilerin olasılık problemlerindeki başarısını artırmakla kalmayıp aynı zamanda olasılık konusundaki kavramsal gelişimi de desteklediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT IMPROVING PROBLEM SOLVING ABILITIES OF STUDENTS ON PROBABILITY BY USING COMPUTER ASSISTED INSTRUCTION The present study aimed to improve problem solving performance of students in probability using computer assisted instruction that covers the three knowledge bases, i.e. domain-specific, general and strategic knowledge, necessary for solving probability problems. For this aim, instructional software was prepared in computer environment by the researcher. This software aims that probability problems are to be solved by using flowchart that includes action and decision points. Students can get necessary information related to concepts and sample problems at certain points in the flowchart. At the same time, the instructional software supports the general problem solving skills such as finding similar problems and breaking problems into subcomponents. The sample of the study consisted of 45 eight-grade students. Before and after the instruction, Performance Test on Probability Problems (PTPP) that consists of conceptual and algorithmic parts was administered to students. The findings regarding the psychometric characteristics of the instrument that was developed by researchers supported the validity and reliability of the instrument. All students followed the instruction through the software for about two hours. The results indicated that the averages of post-test results were significantly higher than pre-test results both for the conceptual and algorithmic part. Hence, it was concluded that computer assisted instruction incorporating the three knowledge bases not only improved students' performance on probability problems but also fostered conceptual development of probability.