Gebelerde diyet inflamatuvar indeksinin; uyku kalitesi ve depresyon düzeyi üzerine etkisi
Effect of diet inflammatory index on sleep quality and depression level in pregnancy
- Tez No: 954667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP DEMİR FİLİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Tınaztepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Gebelikte artmış inflamatuvar yanıt preeklampsi, maternal depresyon ve erken doğum riski ile ilişkilendirilirken; maternal diyetin içeriği, annenin depresyon düzeyi ve uyku kalitesi değişkenleri gibi faktörlerin ise birbirlerini çift yönlü etkileyebildiği bilinmektedir. Bu çalışmada, (a) gebelikte maternal diyetin pro/anti-inflamatuvar içeriğinin annenin uyku kalitesi ve depresyon düzeyi ile ilişkisi, (b) trimesterler süresince, annenin uyku kalitesi ve depresyon düzeyindeki değişimin gösterilmesi, (c) maternal beslenme durumunun yenidoğanın antropometrik ölçümleri ile ilişkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma gönüllü 56 katılımcı [ortalama değerler/ yaş: 30.2 (yıl), boy: 162.2 (cm), gebelik öncesi VA: 64.16 (kg)] ile yürütülmüştür. Katılımcılar gebeliğin her trimesterinde (12-13.hafta, 22-24.hafta ve 34-36.hafta) aynı olgu rapor formunu doldurmuştur. Yenidoğan antropometrik ölçümleri resmi doğum belgelerinden alınmıştır. Diyet inflamatuvar indeksi (Dİİ) skoru, annelerin üçer günlük besin tüketim kayıtlarından elde edilen bir günlük ortalama makro/mikro besin ögesi alım düzeyleri ile bazı besin gruplarından tüketim miktarları dikkata alarak hesaplanmış; Türkiye Beslenme Rehberi (TÜBER) 2022 önerileri ile günlük gereksinimlerin karşılama %'leri değerlendirilmiştir.“Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ)”ile depresyon düzeyi;“Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ)”ile uyku kalitesi değerlendirilmiştir. Katılımcıların gebelik sonuna doğru, günlük toplam enerji (Tri1-Tri2-Tri3 sırasıyla, 1776.88±353.49 kkal; 1922.52±315,86 kkal; 2029.21±408.56 kkal)(p=0.000) alımı artarken; proteinler, yağlar ve karbonhidratların toplam enerjiye katkı %'leri değişmemiştir (p>0.05). Gebelik süresince, alınan günlük ortalama doymuş yağ (g), TDYA miktarı (g) ve kolesterol miktarı artarken (sırasıyla, p=0.000; p=0.000; p=0.000); gebelerin ÇDYA (g) ve n-3 yağ asidi (g) miktarlarındaki alım miktarları benzer kalmıştır (p>0.05). Gebelerin büyük çoğunluğunun her trimesterde“yeterli”düzeyde posa aldığı; gebelik sonuna doğru ise ortalama alım miktarının arttığı (Tri1-Tri2-Tri3 sırasıyla, 23.72±6.08 g; 25.84±7.14 g; 27.97±6.62 g) (p=0.002) belirlenmiştir. Gebelik süresince günlük ortalama alınan kafein, A vitamini, karoten, D vitamini, folik asit ve C vitamini miktarlarında istatistiksel anlamlı bir farklılık bulunamazken (p>0.05); Vitamin E (p=0.006), B1 (p=0.000), B2 (p=0.005), B6 (p=0.001), B12 (p=0.047), niasin (p=0.004), demir (p=0.000), magnezyum (p=0.001) ve çinko (p=0.000) alım miktarı ortalamaları gebelik sonuna doğru artmıştır. Gebelerin Dİİ skorları birinci trimesterde medyan değeri 0.02±2.08 (en alt -3.59; en üst 4.92); ikinci trimesterde 0.00±1.95 (en alt -3.94; en üst 5.87); üçüncü trimesterde ise 00.00±1.77 (en alt -3.43; en üst 3.63)'dir. Dİİ skorları açısından istatistiksel anlamlılık, yalnızca ilk trimesterde üçüncü trimestere kıyasla daha yüksek olarak bulunmuştur (p0.05). Ancak annelerde tüm trimesterlerde“hafif dereceli depresfif semptom'' (10-16 puan) ve ”kötü uyku kalitesi“ (>5 puan) olduğu belirlenmiştir (p0.05). Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verileri dikkate alınarak yenidoğanların antropometrik ölçümleri değerlendirildiğinde ise büyük çoğunluğun doğum ağırlığı (%78.6), boy uzunluğu (%69.6) ve baş çevresi (%78.6) değişkenleri açısından ”normal" sınıflamada (15.
Özet (Çeviri)
While increased inflammatory response during pregnancy is associated with preeclampsia, maternal depression and preterm birth risk, it is known that factors such as the content of the maternal diet, depression level and sleep quality variables can affect each other bidirectionally. In this study, it was aimed to (a) determine the relationship between the pro/anti-inflammatory content of the maternal diet during pregnancy and the mother's sleep quality and depression level, (b) demonstrate the changes in the mother's sleep quality and depression level during the trimesters, and (c) determine the relationship between maternal nutritional status and anthropometric measurements of the newborn. The study was conducted with 56 volunteer participants [mean values/age: 30.2 (years), height: 162.2 (cm), pre-pregnancy BW: 64.16 (kg)]. Participants filled out the same case report form in each trimester of pregnancy (12-13th, 22-24th, 34-36th weeks). Newborn anthropometric measurements were obtained from official birth certificates. Dietary inflammatory index (DII) score was calculated by considering the daily average macro/micronutrient intake levels obtained from the three-days food consumption records of the mothers and the consumption amounts of some food groups; the percentages of meeting daily requirements were evaluated with the Turkey Nutrition Guide 2022 Recommendations. Depression level was evaluated with“Beck Depression Inventory (BDI)”; sleep quality was evaluated with“Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI)”. While the total daily energy intake of the participants (1776.88±353.49 kcal; 1922.52±315.86 kcal; 2029.21±408.56 kcal, respectively) (p=0.000) increased towards the end of pregnancy, the percentages of proteins, fats and carbohydrates contributing to total energy did not change (p>0.05). During pregnancy, while the average daily saturated fat (g), MUFA (g) and cholesterol intake increased (p=0.000; p=0.000; p=0.000, respectively); PUFA (g) and n-3 fatty acid (g) intake remained similar (p>0.05). It was determined that many of the pregnant women took in“sufficient”level of fiber in each trimester and the average intake increased towards the end of pregnancy (Tri1-Tri2-Tri3, 23.72±6.08 g; 25.84±7.14 g; 27.97±6.62 g, respectively) (p=0.002). While no statistically significant difference was found in the average daily amounts of caffeine, vitamin A, carotene, vitamin D, folic acid and vitamin C taken during pregnancy (p>0.05); The mean intake of vitamin E (p=0.006), B1 (p=0.000), B2 (p=0.005), B6 (p=0.001), B12 (p=0.047), niacin (p=0.004), iron (p=0.000), magnesium (p=0.001) and zinc (p=0.000) increased towards the end of pregnancy. The median DII scores of women were 0.02±2.08 (minimum -3.59; maximum 4.92) in the first trimester; 0.00±1.95 (minimum -3.94; maximum 5.87) in the second trimester; and 00.00±1.77 (minimum -3.43; maximum 3.63) in the third trimester. Statistical significance was found in terms of DII scores only in the first trimester compared to the third trimester (p0.05). However, it was determined that the mothers had“mild depressive symptoms”(10-16 points) and“poor sleep quality”(>5 points) in all trimesters (p0.05). When the anthropometric measurements of the newborns were evaluated by considering the WHO Data, it was determined that the majority were in the“normal”classification (15th