Diyetin inflamatuar indeksinin gebelerde 24.-28. haftalar arasında yapılan 50 gram oral glukoz yükleme testi sonuçları üzerine etkisi
Assessment of the effect of dietary inflammatory index on the results of 50 grams oral glucose challenge test performed between the 24th and 28th gestational weeks
  1. Tez No: 621039
  2. Yazar: SEZİN CANSIN PERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Diyetin İnflamatuar İndeksinin gebelerde 24.,28. Haftalar arasında yapılan 50 gram oral glukoz tolerans testi sonuçları üzerine etkisinin değerlendirilmesi ve gestasyonel diyabet ile ilişkisinin belirlenmesi Gereç ve Yöntem: TCSB Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi gebe polikliniklerine başvuran 24-28. Gebelik haftalarında olup 50gram OGTT yaptıran, dışlama kriterlerine uyan 278 gebe çalışmaya dahil edildi. Pregestasyonel DM, tip 1 DM, ailede güçlü DM öyküsü ( ≥2 birinci derece akrabada DM öyküsü), iri bebek doğurma öyküsü ( ≥4000 gram), kendi doğum kilosunun ≥4000gram olması, açıklanamayan fetal kayıp öyküsü, polihidramnios, önceki gebeliklerde preeklampsi veya gestasyonel diyabet öyküsü, semptomatik bakteriüri veya glukozüri, tanı almış sık idrar yolu enfeksiyonu veya vulvovajinal kandidiyazis öyküsü (≥3/yıl), gebelik öncesi VKİ 30 kg/m2 olması dışlama kriteri olarak kabul edildi. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri, sağlık bilgileri, fiziksel aktivite düzeyleri, HbA1C, OGTT sonuçları ile ilgili bilgiler ve 3 günlük besin tüketim kayıtları toplandı. Hastaların 3 günlük 24 saatlik besin tüketim kayıtları; BEBİS 8.1 programı kullanılarak besin bileşenlerine ayrıldı. Hastaların DII skorları; Shivappa ve arkadaşları tarafından belirlenen yöntemle, Numbers uygulaması kullanılarak hesaplandı. Bulgular: Çalışmamızda; katılımcıların %3,2sinde GDM tespit edilmiştir. DII skorları sayısal ve kategorik olarak incelendiğinde; DII skorları ile 50 gram OGTT sonuçları ve 100 gram OGTT'de GDM saptanması arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To determine the effect of the Dietary Inflammatory Index (DII) on the results of 50 grams oral glucose tolerance test performed between the 24th and the 28th gestational weeks of pregnancy, and to determine the association between the DII scores and gestational diabetes mellitus (GDM) Materials and Method: 278 patients who referred to the outpatient clinics of the University of Health Sciences, Etlik Zubeyde Hanım Women's Health Care, Training and Research Hospital between the 24th and 28th gestational weeks and had taken 50 grams oral glucose tolerance test (OGTT) were included in this study. Patients with pregestational diabetes, type 1 diabetes, who had strong family history of diabetes ( ≥2 first degree relatives), whose birth weight was ≥4000 grams, unexplained fetal demise, polyhydramnios, history of preeclampsia or gestational diabetes in prior pregnancies, asymptomatic bacteriuria or glycosuria, diagnosis of frequent urinary tract infection or vulvovaginal candidiasis (≥3/year), prepregnancy BMI 30 kg/m2 were excluded. Demographic data, health records, physical activity levels, glycosylated hemoglobin (HbA1c) and OGTT results of participants and 3-day food consumption records were collected. Patients' 3 -day food consumption data was separated to food parameters using the BEBİS 8.1 program. The DII scores of patients were calculated using the method described by Shivappa et al. using the Numbers application. Results: 3.2% of patients were diagnosed with GDM. No statistical difference was found between 50 grams OGTT results and the diagnosis of GDM with 100 grams OGTT results when DII scores were analyzed both numerously and categorically.