Yerli diatom toprağının suda ıslanabilir formülasyonunun patates güvesi phthorimaea operculella (zeller)'nın farklı biyolojik dönemlerine insektisidal etkisi
Insecticidal effect of wettable powder formulation of local diatomaceous earth product on different biological stages of the potato tubar moth, phthorimaea operculella (zeller)
- Tez No: 954672
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA AYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Entomoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yerli kaynaklardan elde edilen Detech® 95 WP adlı diatom toprağının suda ıslanabilir formülasyonunun, Patates güvesi Phthorimaea operculella (Zeller)'nın farklı biyolojik dönemleri üzerinde insektisidal etkileri, farklı dozlar ve maruz bırakılma sürelerinde denenmiştir. Yumurta dönemi üzerine yapılan uygulamalarda (doz 5, 7,5 ve 10 mg/m²), diatom toprağının yumurta ölümleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Ancak I. ve IV. dönem larvalar üzerinde yapılan uygulamalarda ise farklı dozlar (1,25; 2,5; 5; 7,5 ve 10 mg/m²) ve maruz bırakılma sürelerinde (1, 3, 6 saat ile 1, 7 ve 14 gün), diatom toprağının larva ölümleri üzerine etkisinin olduğu belirlenmiştir. I. dönem larvalarda %100 ölüm oranı 7. günde, 5 mg/m² doz uygulamasında elde edilmiştir. IV. dönem larvalarda ise %100 ölüm oranına 10 mg/m² dozda, 7. günde ulaşılmıştır. Ergin bireyler üzerinde yapılan 21 günlük gözlemler sonucunda, %100 ölüm oranı %9'luk dozda 5. günde kaydedilmiştir. %3 ve %6'lık dozlarda ise bu oran 7. günde gerçekleşmiştir. Ayrıca diatom toprağının erginlerin yumurta bırakma davranışını önemli ölçüde engellediği saptanmıştır. Denemelerde diatom toprağının bazı uygulamalarının, flubendiamid aktif maddeli insektisit ile benzer ya da daha etkili sonuçlar verdiği tespit edilmiştir. Bu bulgular yerli diatom toprağının, Patates güvesinin özellikle larva ve ergin dönemlerinde, kimyasal mücadeleye alternatif etkili bir fiziksel mücadele yöntemi olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the insecticidal effects of a wettable powder formulation of diatom soil, Detech® 95 WP, obtained from local sources, on different biological stages of the potato tuber moth Phthorimaea operculella (Zeller) were tested at different doses and exposure durations. It was determined that diatom soil had no statistically significant effect on egg mortality in the treatments on egg stage (dose 5, 7.5 and 10 mg/m²). However, it was determined that diatom soil had an effect on larval mortality at different doses (1.25; 2.5; 5; 7.5 and 10 mg/m²) and exposure durations (1, 3, 6 hours and 1, 7 and 14 days) in the treatments on I. and IV. larvae. In the first larval stage, 100% mortality rate was obtained on the 7th day at 5 mg/m² dose application. In the IVth larvae, 100% mortality was achieved on the 7th day at a dose of 10 mg/m². As a result of 21-day observations on adult individuals, 100% mortality rate was recorded on the 5th day at the 9% dose. At 3% and 6% doses, this rate was realized on the 7th day. It was also found that diatom soil significantly inhibited the egg-laying behavior of the adults. In the experiments, it was found that some applications of diatom soil gave similar or more effective results than the insecticide with flubendiamide active ingredient. These findings indicate that local diatom soil can be used as an effective physical control method as an alternative to chemical control, especially in the larval and adult stages of potato tuber moth.